Dopalacze – nowa definicja
REKLAMA
REKLAMA
Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zakłada, że 114 substancji psychoaktywnych, które są wykorzystywane w dopalaczach, stanie się narkotykami. 114 dopalaczy, zgodnie z projektem, stanie się z dnia na dzień narkotykami, będą podlegały nadzorowi policji i ściganiu, tak jak narkotyki, będzie to przestępstwo – powiedział wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.
REKLAMA
Jak pomóc dziecku, które używa „dopalaczy”?
Nowa substancja psychoaktywna
Projekt noweli przewiduje poszerzenie definicji dopalaczy i wprowadzenie pojęcia oraz definicji "nowej substancji psychoaktywnej" rozumianej jako nowy środek odurzający lub nowy lek psychotropowy, które nie zostały zamieszczone w wykazach załączonych do Jednolitej Konwencji ONZ o środkach odurzających z 1961 roku oraz Konwencji ONZ o substancjach psychotropowych z 1971 roku, lecz mogą stanowić porównywalne zagrożenie dla zdrowia publicznego, tak jak substancje znajdujące się w tych wykazach.
Zasady sprzedaży dopalaczy
W myśl projektu, uproszczona zostanie procedura ścigania nieuczciwych sprzedawców, którzy wprowadzają do obrotu dopalacze. Według propozycji, możliwe będą kontrole takich sprzedawców bez zapowiedzi. Ponadto - w myśl projektu - w ramach jednorazowej sprzedaży w aptece lub punkcie aptecznym będzie można kupić nie więcej niż jedno opakowanie dostępnych bez recepty leków zawierających pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę. Leki te stosuje się przeciwkaszlowo lub przeciwko katarowi, jednak stosowane w dużych ilościach, mogą prowadzić do odurzenia.
Kara za handel dopalaczami
Dopalacze, które masowo pojawiły się na rynku przed kilkoma laty, sprzedawano w specjalnych sklepach, korzystając z luk w prawie. W listopadzie 2010 r. Sejm uchwalił ustawę, która zdelegalizowała ich sprzedaż w Polsce. Służby sanitarne przeprowadziły akcję, w wyniku której zamknięto prawie 1400 sklepów oferujących te substancje. Kary za handel dopalaczami nakładane są w trybie administracyjnym. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje od 20 tys. do 1 mln zł.
Polecamy serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat