REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych - czy legalne?

Subskrybuj nas na Youtube
Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych - czy legalne?/Fot. Fotolia
Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych - czy legalne?/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych było przedmiotem interpelacji poselskiej skierowanej do Ministra Zdrowia. Jakie przepisy regulują przetwórstwo konopi włóknistych w Polsce? Co ze stosowaniem leków przez pacjentów?

W związku z faktem, iż niektórzy pacjenci stosują konopie w postaci ekstraktów i koncentratów produkowanych samodzielnie, do Ministra Zdrowia została skierowana interpelacja poselska nr 17218 w sprawie legalności uzyskiwania ekstraktów z konopi włóknistych. W interpelacji zawarto następujące pytania:

REKLAMA

  1. Czy produkty wykonane zgodnie z obowiązującym prawem z konopi włóknistych, w których zawartość oleju THC przekroczy, wskutek pełnej ekstrakcji podnoszącej zawartość zarówno CBD jak i THC względem kwiatostanów zachowując ich naturalnie występujące w roślinie proporcje względem siebie, poziom dopuszczony przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, uznawane są przez Rzeczpospolitą Polską za produkty legalne, czy nielegalne i podlegające restrykcjom z mocy ustawy?
  2. Czy Rada Ministrów przewiduje korygowanie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w taki sposób, aby sankcje wynikające ze ścisłego jej stosowania nie dotykały osób chorych, pacjentów medycznej konopi i użytkowników konopi włóknistych?

Prowadzenie upraw konopi włóknistych w celach medycznych na własny użytek

Odpowiedzi 7 lutego 2021 r. udzielił Maciej Miłkowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Poinformował w niej, iż w Polsce nie dopuszcza się prowadzenia upraw konopi włóknistych w celach medycznych na własny użytek.

Prezentujemy treść odpowiedzi:

REKLAMA

Przetwórstwo konopi włóknistych w Polsce reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2020 r., poz. 2050). Zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii konopie włókniste, to rośliny z gatunku konopie siewne (Cannabis sativa L.), w których suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC) oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwas-THC) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,20 % w przeliczeniu na sucha masę. Z kolei zgodnie z art. 4 pkt 37 ziele konopi innych niż włókniste oznacza każdą naziemną część rośliny konopi (pojedynczą lub w mieszaninie), z wyłączeniem nasion, zawierającą powyżej 0,20% sumy delta-9tetrahydrokannabinolu (THC) oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwas-THC).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Substancja 9-delta-tetrahydrokannabinol (THC) i jej warianty stereochemiczne znajdują się w wykazie substancji psychotropowych w grupie II-P, tak więc zawartość 0,20% sumy THC i kwasu-THC określa, czy dany surowiec jest substancją psychotropową czy nie.

Zgodnie z powyższym, surowiec konopi siewnych, w którym zawartość THC i kwasuTHC jest wyższa niż 0,20% należy traktować jako substancję psychotropową, a jego wewnątrzwspólnotowe nabycie i dalsze wykorzystanie do wytwarzania, w tym ekstrakcji, wymaga uzyskania zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego w myśl art. 35 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

REKLAMA

W przypadku, gdy ekstrakcja substancji psychotropowej wykorzystywana jest do otrzymywania produktu leczniczego lub surowca farmaceutycznego, to zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r – Prawo farmaceutyczne wymagane jest uzyskanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego oraz zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zezwolenia na wytwarzanie, przetwarzanie, przerabianie, przywóz lub dystrybucję środków odurzających lub substancji psychotropowych. Powyższe zezwolenia wydawane są Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Jeżeli ekstrakcja substancji psychotropowej przeprowadzana jest podczas wytwarzania substancji czynnej to wówczas na podstawie art. 51b ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne wymagane jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Wytwórców, Importerów oraz Dystrybutorów Substancji Czynnych oraz uzyskanie  zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Uprawa konopi włóknistych na potrzeby przemysłu

Ponadto zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Zgodnie z art. 45 ust. 4 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii uprawa konopi innych niż wymienione w ust. 3 jest zabroniona.

W świetle obowiązujących przepisów dopuszczalne jest stosowanie w celach medycznych leków recepturowych zawierających dopuszczone do obrotu jako surowiec farmaceutyczny - ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste.

Lekiem recepturowym, w świetle przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne, jest lek sporządzany w aptece na podstawie recepty lekarskiej, wystawionej dla indywidualnego pacjenta. Zawartość substancji aktywnych delta-9tetrahydrokannabinolu (THC) oraz kannabidiolu (CBD) w surowcu farmaceutycznym do sporządzania leków recepturowych musi być zadeklarowana i udokumentowana przez wytwórcę i informacja ta znajduje się w decyzji o wydaniu pozwolenia na dopuszczeniu do obrotu surowca.

Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu surowców farmaceutycznych w postaci ziela konopi innych niż włókniste

Wydawanie decyzji o pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu surowców farmaceutycznych w postaci ziela konopi innych niż włókniste oraz wyciągów, nalewek farmaceutycznych, a także wszystkich innych wyciągów z konopi innych niż włókniste oraz żywicy konopi innych niż włókniste przeznaczonych do sporządzania leków recepturowych leży w kompetencjach Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Stosowne regulacje zawarte są w art.33a-33d ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Obecnie nie są planowane prace nad zmianą ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w powyższym zakresie - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Źródło: Interpelacja nr 17218 w sprawie legalności uzyskiwania ekstraktów z konopi włóknistych

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

Czy Polacy będą mniej pracować? Ministerstwo: rozwiązania muszą być "szyte na miarę"

Krótszy tydzień pracy już na horyzoncie? Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że już wkrótce przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się nowym standardem w Polsce?

79, 87, 92 punkty. Ile wynosi świadczenie wspierające od marca 2025 r.?

Komu przysługuje świadczenie wspierające w 2025 r. i ile wynosi? Jak przyznawane są punkty? Prezentujemy najważniejsze informacje i przykładowe kwoty dla poszczególnych progów.

REKLAMA

Spadki: Gminy mają prawo przejąć pieniądze zmarłego. Już po dwóch latach

Zmarł Twój krewny. Miał konto w banku. Przeoczyłeś to. Gmina ma prawo przejąć te pieniądze. Procedura zaczyna się dwa lata. Termin liczymy od dnia kiedy bank dowiedział się o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Gmina ma prawo do zabrania tych pieniędzy.

MOPS: Proste czynności na rzecz niepełnosprawnej matki uzasadniają świadczenie pielęgnacyjne 3287 zł. Muszą być kumulatywne

Sprzątanie, pościel, zakupy, posiłki. Częsty element wywiadów środowiskowych. MOPS skrupulatnie gromadzą wykaz prostych czynności opiekuńczych twierdząc, że nie uzasadniają wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego 3287 zł (stare świadczenie). Jest to świadczenie dla opiekunów osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Sądy zgadzają się z MOPS. Takie czynności jak np. sprzątanie mieszkania, zmiana pościeli, robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, zasadniczo nie wymagają rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dlaczego więc MOPS przegrywają w sądach i opiekunowie mają szanse na świadczenie pielęgnacyjne? Właśnie za te czynności opiekuńcze?

Sondaż prezydencki 2025. Druga tura [WYBORY]

CBOS: sondaż prezydencki 2025. Coraz więcej czasu poświęca się na analizę drugiej tury wyborów na Prezydenta RP. Kto wygra w drugiej turze? Jakie są przewidywania i na co wskazują sondaże wyborcze?

Krzysztof Stanowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Krzysztof Stanowski – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r., a także wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA

[QUIZ] 15 pytań z krzyżówek i teleturniejów. Tak czy nie? Komplet punktów tylko dla mistrzów
W tym quizie zadajemy pytania z popularnych krzyżówek i teleturniejów. Wystarczy, że odpowiecie "tak" lub "nie". Pytania pochodzą z różnych dziedzin. Kilka z nich jest dosyć trudnych. Komplet punktów zdobędą tylko najlepsi.
„Dzieciom wstęp wzbroniony” – ogłosiła jedna z publicznych pływalni. Czy w przestrzeni publicznej można ustanawiać „strefy wolne od dzieci”? Zapadła ważna decyzja

Ustanawianie „stref wolnych od dzieci” to niechlubny trend ostatnich lat, popularny zwłaszcza w branży turystyczno-hotelarsko-gastronomicznej, który postanowiła uskutecznić również łódzka pływalnia publiczna, tym samym – ograniczając dzieciom możliwość korzystania z miejskiej infrastruktury rekreacyjnej (tylko dlatego, że są dziećmi, a zatem – nie spełniają określonego kryterium wiekowego). Sprawą niezwłocznie zajęła się Rzeczniczka Praw Dziecka.

REKLAMA