REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych - czy legalne?

Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych - czy legalne?/Fot. Fotolia
Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych - czy legalne?/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych było przedmiotem interpelacji poselskiej skierowanej do Ministra Zdrowia. Jakie przepisy regulują przetwórstwo konopi włóknistych w Polsce? Co ze stosowaniem leków przez pacjentów?

W związku z faktem, iż niektórzy pacjenci stosują konopie w postaci ekstraktów i koncentratów produkowanych samodzielnie, do Ministra Zdrowia została skierowana interpelacja poselska nr 17218 w sprawie legalności uzyskiwania ekstraktów z konopi włóknistych. W interpelacji zawarto następujące pytania:

REKLAMA

  1. Czy produkty wykonane zgodnie z obowiązującym prawem z konopi włóknistych, w których zawartość oleju THC przekroczy, wskutek pełnej ekstrakcji podnoszącej zawartość zarówno CBD jak i THC względem kwiatostanów zachowując ich naturalnie występujące w roślinie proporcje względem siebie, poziom dopuszczony przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, uznawane są przez Rzeczpospolitą Polską za produkty legalne, czy nielegalne i podlegające restrykcjom z mocy ustawy?
  2. Czy Rada Ministrów przewiduje korygowanie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w taki sposób, aby sankcje wynikające ze ścisłego jej stosowania nie dotykały osób chorych, pacjentów medycznej konopi i użytkowników konopi włóknistych?

Prowadzenie upraw konopi włóknistych w celach medycznych na własny użytek

Odpowiedzi 7 lutego 2021 r. udzielił Maciej Miłkowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Poinformował w niej, iż w Polsce nie dopuszcza się prowadzenia upraw konopi włóknistych w celach medycznych na własny użytek.

Prezentujemy treść odpowiedzi:

REKLAMA

Przetwórstwo konopi włóknistych w Polsce reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2020 r., poz. 2050). Zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii konopie włókniste, to rośliny z gatunku konopie siewne (Cannabis sativa L.), w których suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC) oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwas-THC) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,20 % w przeliczeniu na sucha masę. Z kolei zgodnie z art. 4 pkt 37 ziele konopi innych niż włókniste oznacza każdą naziemną część rośliny konopi (pojedynczą lub w mieszaninie), z wyłączeniem nasion, zawierającą powyżej 0,20% sumy delta-9tetrahydrokannabinolu (THC) oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwas-THC).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Substancja 9-delta-tetrahydrokannabinol (THC) i jej warianty stereochemiczne znajdują się w wykazie substancji psychotropowych w grupie II-P, tak więc zawartość 0,20% sumy THC i kwasu-THC określa, czy dany surowiec jest substancją psychotropową czy nie.

Zgodnie z powyższym, surowiec konopi siewnych, w którym zawartość THC i kwasuTHC jest wyższa niż 0,20% należy traktować jako substancję psychotropową, a jego wewnątrzwspólnotowe nabycie i dalsze wykorzystanie do wytwarzania, w tym ekstrakcji, wymaga uzyskania zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego w myśl art. 35 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

REKLAMA

W przypadku, gdy ekstrakcja substancji psychotropowej wykorzystywana jest do otrzymywania produktu leczniczego lub surowca farmaceutycznego, to zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r – Prawo farmaceutyczne wymagane jest uzyskanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego oraz zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zezwolenia na wytwarzanie, przetwarzanie, przerabianie, przywóz lub dystrybucję środków odurzających lub substancji psychotropowych. Powyższe zezwolenia wydawane są Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Jeżeli ekstrakcja substancji psychotropowej przeprowadzana jest podczas wytwarzania substancji czynnej to wówczas na podstawie art. 51b ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne wymagane jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Wytwórców, Importerów oraz Dystrybutorów Substancji Czynnych oraz uzyskanie  zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Uprawa konopi włóknistych na potrzeby przemysłu

Ponadto zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Zgodnie z art. 45 ust. 4 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii uprawa konopi innych niż wymienione w ust. 3 jest zabroniona.

W świetle obowiązujących przepisów dopuszczalne jest stosowanie w celach medycznych leków recepturowych zawierających dopuszczone do obrotu jako surowiec farmaceutyczny - ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste.

Lekiem recepturowym, w świetle przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne, jest lek sporządzany w aptece na podstawie recepty lekarskiej, wystawionej dla indywidualnego pacjenta. Zawartość substancji aktywnych delta-9tetrahydrokannabinolu (THC) oraz kannabidiolu (CBD) w surowcu farmaceutycznym do sporządzania leków recepturowych musi być zadeklarowana i udokumentowana przez wytwórcę i informacja ta znajduje się w decyzji o wydaniu pozwolenia na dopuszczeniu do obrotu surowca.

Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu surowców farmaceutycznych w postaci ziela konopi innych niż włókniste

Wydawanie decyzji o pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu surowców farmaceutycznych w postaci ziela konopi innych niż włókniste oraz wyciągów, nalewek farmaceutycznych, a także wszystkich innych wyciągów z konopi innych niż włókniste oraz żywicy konopi innych niż włókniste przeznaczonych do sporządzania leków recepturowych leży w kompetencjach Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Stosowne regulacje zawarte są w art.33a-33d ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Obecnie nie są planowane prace nad zmianą ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w powyższym zakresie - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Źródło: Interpelacja nr 17218 w sprawie legalności uzyskiwania ekstraktów z konopi włóknistych

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA