REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych - czy legalne?

Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych - czy legalne?/Fot. Fotolia
Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych - czy legalne?/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskiwanie ekstraktów z konopi włóknistych było przedmiotem interpelacji poselskiej skierowanej do Ministra Zdrowia. Jakie przepisy regulują przetwórstwo konopi włóknistych w Polsce? Co ze stosowaniem leków przez pacjentów?

W związku z faktem, iż niektórzy pacjenci stosują konopie w postaci ekstraktów i koncentratów produkowanych samodzielnie, do Ministra Zdrowia została skierowana interpelacja poselska nr 17218 w sprawie legalności uzyskiwania ekstraktów z konopi włóknistych. W interpelacji zawarto następujące pytania:

REKLAMA

  1. Czy produkty wykonane zgodnie z obowiązującym prawem z konopi włóknistych, w których zawartość oleju THC przekroczy, wskutek pełnej ekstrakcji podnoszącej zawartość zarówno CBD jak i THC względem kwiatostanów zachowując ich naturalnie występujące w roślinie proporcje względem siebie, poziom dopuszczony przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, uznawane są przez Rzeczpospolitą Polską za produkty legalne, czy nielegalne i podlegające restrykcjom z mocy ustawy?
  2. Czy Rada Ministrów przewiduje korygowanie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w taki sposób, aby sankcje wynikające ze ścisłego jej stosowania nie dotykały osób chorych, pacjentów medycznej konopi i użytkowników konopi włóknistych?

Prowadzenie upraw konopi włóknistych w celach medycznych na własny użytek

Odpowiedzi 7 lutego 2021 r. udzielił Maciej Miłkowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Poinformował w niej, iż w Polsce nie dopuszcza się prowadzenia upraw konopi włóknistych w celach medycznych na własny użytek.

Prezentujemy treść odpowiedzi:

REKLAMA

Przetwórstwo konopi włóknistych w Polsce reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2020 r., poz. 2050). Zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii konopie włókniste, to rośliny z gatunku konopie siewne (Cannabis sativa L.), w których suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC) oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwas-THC) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,20 % w przeliczeniu na sucha masę. Z kolei zgodnie z art. 4 pkt 37 ziele konopi innych niż włókniste oznacza każdą naziemną część rośliny konopi (pojedynczą lub w mieszaninie), z wyłączeniem nasion, zawierającą powyżej 0,20% sumy delta-9tetrahydrokannabinolu (THC) oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwas-THC).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Substancja 9-delta-tetrahydrokannabinol (THC) i jej warianty stereochemiczne znajdują się w wykazie substancji psychotropowych w grupie II-P, tak więc zawartość 0,20% sumy THC i kwasu-THC określa, czy dany surowiec jest substancją psychotropową czy nie.

Zgodnie z powyższym, surowiec konopi siewnych, w którym zawartość THC i kwasuTHC jest wyższa niż 0,20% należy traktować jako substancję psychotropową, a jego wewnątrzwspólnotowe nabycie i dalsze wykorzystanie do wytwarzania, w tym ekstrakcji, wymaga uzyskania zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego w myśl art. 35 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

REKLAMA

W przypadku, gdy ekstrakcja substancji psychotropowej wykorzystywana jest do otrzymywania produktu leczniczego lub surowca farmaceutycznego, to zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r – Prawo farmaceutyczne wymagane jest uzyskanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego oraz zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zezwolenia na wytwarzanie, przetwarzanie, przerabianie, przywóz lub dystrybucję środków odurzających lub substancji psychotropowych. Powyższe zezwolenia wydawane są Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Jeżeli ekstrakcja substancji psychotropowej przeprowadzana jest podczas wytwarzania substancji czynnej to wówczas na podstawie art. 51b ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne wymagane jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Wytwórców, Importerów oraz Dystrybutorów Substancji Czynnych oraz uzyskanie  zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Uprawa konopi włóknistych na potrzeby przemysłu

Ponadto zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Zgodnie z art. 45 ust. 4 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii uprawa konopi innych niż wymienione w ust. 3 jest zabroniona.

W świetle obowiązujących przepisów dopuszczalne jest stosowanie w celach medycznych leków recepturowych zawierających dopuszczone do obrotu jako surowiec farmaceutyczny - ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste.

Lekiem recepturowym, w świetle przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne, jest lek sporządzany w aptece na podstawie recepty lekarskiej, wystawionej dla indywidualnego pacjenta. Zawartość substancji aktywnych delta-9tetrahydrokannabinolu (THC) oraz kannabidiolu (CBD) w surowcu farmaceutycznym do sporządzania leków recepturowych musi być zadeklarowana i udokumentowana przez wytwórcę i informacja ta znajduje się w decyzji o wydaniu pozwolenia na dopuszczeniu do obrotu surowca.

Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu surowców farmaceutycznych w postaci ziela konopi innych niż włókniste

Wydawanie decyzji o pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu surowców farmaceutycznych w postaci ziela konopi innych niż włókniste oraz wyciągów, nalewek farmaceutycznych, a także wszystkich innych wyciągów z konopi innych niż włókniste oraz żywicy konopi innych niż włókniste przeznaczonych do sporządzania leków recepturowych leży w kompetencjach Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Stosowne regulacje zawarte są w art.33a-33d ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Obecnie nie są planowane prace nad zmianą ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w powyższym zakresie - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Źródło: Interpelacja nr 17218 w sprawie legalności uzyskiwania ekstraktów z konopi włóknistych

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA