Zalety dobrowolnego poddanie się karze w sprawie o posiadanie narkotyków
REKLAMA
REKLAMA
Z mojego doświadczenia zawodowego zdobytego podczas orzekania jako sędzia wydziału karnego wynika, że większość osób zatrzymanych na posiadaniu narkotyków idzie na układ z Prokuratorem i uzgadnia z nim karę za popełnione przestępstwo posiadania narkotyków. W wyniku tego porozumienia Prokurator składa do Sądu z aktem oskarżenia wniosek w trybie art.335 Kodeksu postępowania karnego o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie oskarżonemu kary uzgodnionej z nim w postępowaniu przygotowawczym. W takiej sytuacji Sąd wyznacza posiedzenie, w trakcie którego skazuje osobę zatrzymaną na posiadaniu narkotyków na karę uzgodnioną pomiędzy Prokuratorem a oskarżonym.
REKLAMA
Zobacz: Kiedy posiadanie narkotyków w Polsce jest przestępstwem?
Jakie są zalety tego rozwiązania:
REKLAMA
• po pierwsze unikniesz konieczności stawiennictwa na rozprawę, składania wyjaśnień, uczestniczenia w postępowaniu dowodowym. Dzieje się tak dlatego, że Sąd po otrzymaniu aktu oskarżenia zawierającego wniosek o skazanie oskarżonego bez rozprawy wyznacza posiedzenia, na które oskarżony nie ma obowiązku się stawić. Na tym posiedzeniu Sąd bez przeprowadzania postępowania dowodowego wydaje wyrok skazujący, w którym wymierza oskarżonemu karę uzgodnioną wcześniej pomiędzy oskarżonym a Prokuratorem. Wszystko toczy się zatem bez Twojego udziału, można powiedzieć łatwo, prosto i przyjemnie. Ty otrzymasz jedynie odpis wyroku skazującego, w którym powinieneś sprawdzić czy kara w nim orzeczona jest zgodna z porozumieniem jakie zawarłeś z Prokuratorem
• po drugie wiesz dokładnie jaka kar zostanie Ci wymierzona przez Sąd w wyroku skazującym za przestępstwo posiadania narkotyków. Wynika to z tego, że Sąd uwzględniając wniosek Prokuratora o skazanie oskarżonego nie może wprowadzić żadnych zmian w stosunku do porozumienia zawartego pomiędzy Prokuratorem a oskarżonym.
Jeżeli zatem nie liczysz na umorzenie lub warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków, bo np. nie zależy Ci na niekaralności za przestępstwo, a więc czystej karcie karnej lub po prostu nie masz szans na łagodniejsze rozstrzygnięcie Sądu, wówczas warto skorzystać z dobrowolnego poddania karze.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat