Zagrożenia płynące z dobrowolnego poddania się karze w sprawie o posiadanie narkotyków
REKLAMA
REKLAMA
W wyniku wspomianego porozumienia Prokurator składa do Sądu z aktem oskarżenia wniosek w trybie art.335 Kodeksu postępowania karnego. o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie oskarżonemu kary uzgodnionej z nim w postępowaniu przygotowawczym. W takiej sytuacji Sąd wyznacza posiedzenie, w trakcie którego skazuje osobę zatrzymana na posiadaniu narkotyków na karę uzgodniona pomiędzy Prokuratorem a oskarżonym.
REKLAMA
Z doświadczenia zawodowego jakie zdobyłem w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że skorzystanie z dobrowolnego poddania karze częściej szkodzi niż pomaga osobom zatrzymanym na posiadaniu narkotyków.
Zobacz: Czy posiadanie znikomej ilości narkotyku jest przestępstwem?
A oto dlaczego tak uważam:
REKLAMA
• w razie zatrzymania na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek oskarżony zachowuje realną szanse na uzyskanie wyroku umarzającego lub warunkowo umarzającego postępowanie karne. Tymczasem układ z Prokuratorem i złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze oznacza zawsze wyrok skazujący za przestępstwo posiadania narkotyków
• w większości przypadków kara uzgodniona z Prokuratorem jest surowsza od kary na jaką może liczyć osoba zatrzymana na posiadaniu narkotyków po rozpoznaniu sprawy przez Sąd na zasadach ogólnych, a więc na rozprawie.
Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat