Umorzenie postępowania o posiadanie narkotyków z powodu znikomej szkodliwości czynu
REKLAMA
REKLAMA
Umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu jest najkorzystniejszym rozstrzygnięciem jakie może zapaść w sprawie karnej o posiadanie narkotyków. Oznacza uwolnienie podejrzanego / oskarżonego od zarzutu popełnienia tego przestępstwa i zakończenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego.
REKLAMA
W razie umorzenia postępowania postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu podejrzany / oskarżony w zasadzie nie ponosi negatywnych konsekwencji prawnych wynikających z faktu zatrzymania za posiadanie narkotyków i wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego. Co najważniejsze zachowuje status osoby niekaranej za przestępstwo (tzw. czystą kartę karną). W danych o karalności takiej osoby nie odnotowuje się również informacji o tym, że takie postępowanie karne w ogóle się przeciwko niej toczyło.
Zobacz: Posiadanie narkotyków na własny użytek
Jedyne konsekwencje czekające na podejrzanego / oskarżonego w przypadku umorzenia postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu są następujące:
• Prokurator lub Sąd orzeka o przepadku na rzecz Skarbu Państwa zatrzymanych narkotyków
REKLAMA
• podejrzany / oskarżony może zostać obciążony całością lub częścią kosztów poniesionych przez Skarb Państwa w umorzonym postępowaniu karnym. Decyzja w tym zakresie należy do Prokuratora lub Sądu, który orzekł o umorzeniu postępowania karnego
• jeżeli podejrzany / oskarżony zajmuje stanowisko lub wykonuje zawód związany ze szczególną odpowiedzialnością, np. sędziego, Prokuratora, lekarza, wówczas Prokurator lub Sąd może zawiadomić jego przełożonego lub samorząd zawodowy o zakończonym postępowaniu celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego
Z mojego doświadczenia zdobytego w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że Prokuratorzy i Sędziowie rzadko decydują się na obciążenie podejrzanego / oskarżonego kosztami umorzonego postępowania.
Podobnie wyjątkowo zawiadamiają przełożonych podejrzanego / oskarżonego zatrzymanego na posiadaniu narkotyków o potrzebie wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat