Jak uzyskać warunkowe umorzenie postępowania karnego o posiadanie narkotyków?

Mariusz Stelmaszczyk
Adwokat
rozwiń więcej
Narkotyki, umorzenie postępowania.
Oskarżony o posiadanie narkotyków powinien wraz ze swym obrońcą starać się o jego warunkowe umorzenie. Jest to najkorzystniejszy wyrok jaki może zapaść w tego typu sprawie. Jak uzyskać warunkowe umorzenie postępowania?

Jeżeli oskarżony przyznaje się do popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków, wówczas linia obrony uzgodniona z jego obrońcą powinna koncentrować się na przedstawieniu Sądowi argumentów oraz dowodów   na ich poparcie uzasadniających warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Opierając się na doświadczeniu zdobytym podczas orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego mogę wskazać przykładowe argumenty, jakie powinny zostać podniesione na uzasadnienie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków: 

• podjęcie przez oskarżonego  w trakcie postępowania karnego terapii dla osób uzależnionych lub zażywających narkotyki,

• wsparcie finansowe  stowarzyszenia, którego celem jest pomoc narkomanom,

• wskazywanie na jednorazowy przypadek wejścia w posiadanie narkotyków, akcentowanie łagodzących okoliczności wejścia w posiadanie narkotyków, takich jak młody wiek i towarzysząca mu niedojrzałość, głupi impuls jaki temu towarzyszył, okazja jaka oskarżonego do tego pchnęła,

• wyrażenie i akcentowanie przez oskarżonego skruchy, wstydu, negatywnej oceny swojego postępowania polegającego na wejściu w posiadanie narkotyków,

• zasługujący na aprobatę sposób życia oskarżonego przed popełnieniem przestępstwa,

• plany edukacyjne, zawodowe, rodzinne oskarżonego by przekonać sędziego, że wymierzenie mu kary będzie stanowiło tragedię dla oskarżonego, dotknie dotkliwie jego rodzinę i bliskich, a także będzie ze szkoda dla społeczeństwa.

Zobacz: Kiedy posiadanie narkotyku będzie przestępstwem mniejszej wagi?

To tylko przykładowe wyliczenie argumentów służących przekonaniu Sądu o słuszności warunkowego umorzenia postępowania karnego. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego przygotowania linii obrony.

Pamiętaj, że każda z podniesionych w Sądzie okoliczności powinna zostać poparta odpowiednimi dokumentami, a w razie potrzeby także zeznaniami świadków wskazanych przez oskarżonego lub jego obrońcę.

To jednak nie wszystko. Konieczne jest również „przećwiczenie” z obrońcą sposobu zachowania w Sądzie, w szczególności tego jak się ubrać, jak wyrazić skruchę, jak wskazać na plany zawodowe lub rodzinne.

Konieczne jest wreszcie uzgodnienie z obrońcą co zaproponować w zamian za warunkowe umorzenie postępowania karnego, np. nałożenie obowiązku podjęcia lub kontynuowania terapii dla osób uzależnionych lub zażywających narkotyki, świadczenie pieniężne na cel społeczny, dozór kuratora, nałożenie obowiązku podjęcia nauki lub pracy. Wszystko to po to, by perfekcyjnie przygotować się na rozprawę główną lub posiedzenie przed Sądem.

Zobacz serwis: Oskarżony - podejrzany

Prawo
Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić
19 gru 2024

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń
19 gru 2024

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie
19 gru 2024

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!
19 gru 2024

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie
19 gru 2024

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić
19 gru 2024

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?
19 gru 2024

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?
19 gru 2024

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?
19 gru 2024

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia
18 gru 2024

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

pokaż więcej
Proszę czekać...