REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka kara grozi za przestępstwo posiadania narkotyków ?

Narkotyki, kara za posiadanie narkotyków.
Narkotyki, kara za posiadanie narkotyków.
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za przestępstwo posiadania narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jakie czynniki mają wpływ na wysokość kary orzeczonej przez sąd?

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

REKLAMA

W typowych przypadkach, a więc przy posiadaniu kilku-kilkunastu porcji narkotyków takich jak marihuana, amfetamina czy ektazy  Sądy  zazwyczaj orzekają karę od kilku miesięcy do 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby od 2 do 5 lat.

REKLAMA

W razie popełnienia przestępstwa posiadania niewielkiej ilości narkotyków, np. kilku gram marihuany, 0,5 grama amfetaminy czy kilku tabletek extazy oskarżony zachowuje szanse na warunkowe umorzenie przez Sąd postępowania karnego. Warunkiem jest jednak dotychczasowa niekaralność oskarżonego za jakiekolwiek przestępstwo umyślne.

W razie popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków przez sprawcę karanego za podobne przestępstwo w przeszłości, a więc posiadania, udzielania lub  sprzedawania narkotyków  należy się liczyć z możliwością orzeczenia przez Sąd kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jakie są konsekwencje posiadania znacznej ilości narkotyków?

Kara jaką Sąd wymierzy za popełnienie tego przestępstwa zależy przede wszystkim od:

REKLAMA

ilości i rodzaju posiadanych narkotyków. W przypadku posiadania nawet znacznej ilości marihuany rzędu kilkudziesięciu  czy kilkuset  gram oskarżony nadal zachowuje szansę na wymierzenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Natomiast w przypadku posiadania pół kilograma heroiny niemal pewne jest wymierzenie  przez Sąd kary bezwzględnego pozbawienia wolności rzędu 1 roku lub nawet kilku lat

dotychczasowej karalności oskarżonego za przestępstwa, w szczególności przestępstwa posiadania, udzielania czy sprzedawania narkotyków. Sprawca przestępstwa posiadania znacznej ilości narkotyków, dotychczas nie karany za przestępstwo lub karany  za drobne przestępstwo np. przeciwko mieniu zachowuje szansę skazania na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Taka sytuacja daje bowiem oskarżonemu i jego obrońcy  możliwość przekonania Sądu, że popełniony przez niego występek był incydentem w jego życiu, wynikiem nieprzemyślanego impulsu, który nigdy już się nie powtórzy i z tego powodu oskarżony zasługuje na dobrodziejstwo warunkowego zawieszenia orzeczonej kary pozbawienia wolności

dotychczasowego sposobu życia oskarżonego. Właśnie na tym polu liczy się inicjatywa dowodowa oskarżonego lub jego obrońcy. Należy zgromadzić i przedstawić Sądowi wszelkie dokumenty świadczące pozytywnie o osobie oskarżonego, jego dotychczasowym życiu,  a w razie ich braku należy wskazać świadków, którzy przedstawią oskarżonego w pozytywnym świetle przed Sądem. Wszak ważą się losy oskarżonego – 2 lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania  a 2 lata w zakładzie karnym stanowi dla oskarżonego istotną równicę

zachowania oskarżonego po popełnieniu przestępstwa. Także na tym polu liczy się aktywność oskarżonego i jego obrońcy.  Aż do ogłoszenia wyroku należy podejmować działania mające na celu przekonanie sędziego, że wymierzenie oskarżonemu kary bezwzględnego pozbawienia wolności oznacza tragedię dla niego i jego rodziny, koniec jego planów zawodowych itp.

sposobu zachowania się oskarżonego przed Sądem. Na tym polu istotną rolę odgrywa doświadczenie zawodowe obrońcy oskarżonego. To właśnie adwokat powinien przed pierwszą rozprawę przed Sądem przekazać klientowi wskazówki jak należy zachowywać się przed Sądem by zaskarbić sobie przychylność Sędziego. 

Z doświadczenia jakie zdobyłem podczas orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że wiele zależy tu od aktywności oskarżonego oraz jego obrońcy. To właśnie zadaniem obrońcy oskarżonego jest wykazanie poprzez zeznania świadków oraz dowody z dokumentów okoliczności łagodzących dotyczących wejścia przez oskarżonego w posiadanie narkotyków, wykazanie, że było to zdarzeniem incydentalnym w życiu oskarżonego, wynikiem niedojrzałości, młodego wieku, przygodnej okazji zakupu narkotyków a także ukazanie osoby oskarżonego w jak najkorzystniejszym świetle. Dzięki  aktywności  oskarżonego lub jego obrońcy oskarżony może zostać skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania zamiast kary bezwzględnej. Dzięki tej aktywności  orzeczona kara bezwzględnego pozbawienia wolności może być niższa o kilka miesięcy, 1 rok od tej jaka by zapadła przy bierności oskarżonego i jego obrońcy.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

REKLAMA

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło INFOR co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

REKLAMA

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cena prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r. Do kiedy zamrożona cena maksymalna?

W 2025 roku ceny energii elektrycznej ponownie zostały zamrożone, co zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd. Nowe regulacje mają na celu ochronę budżetów rodzinnych przed gwałtownymi wzrostami cen, które mogłyby wywołać poważne obciążenia finansowe.

REKLAMA