Czy posiadanie znikomej ilości narkotyku jest przestępstwem?
REKLAMA
REKLAMA
W praktyce chodzi tu o przypadki posiadania śladowej ilości narkotyków, np. osadu po marihuanie czy amfetaminie lub innym narkotyku jaki pozostał w miejscu jego przechowywania – w szklanej fifce czy torebce strunowej.
REKLAMA
REKLAMA
Śladowej ilości narkotyku nie należy łączyć z pojęciem jednej działki narkotyku, np. 1 grama marihuany. Posiadanie pół działki narkotyku, np. pół grama marihuany zostanie uznane za przestępstwo. Znikoma – śladowa ilości narkotyku, którego posiadanie nie stanowi przestępstwa dotyczy pozostałości, śladu po posiadanym w przeszłości narkotyku.
Tytułem konkretnego przykładu można wskazać osobę, która posiadała amfetaminę w torebce, następnie ją zażyła zapominając o wyrzuceniu torebki. W trakcie kontroli policjanci ujawnili tą torebkę, a na niej śladowe ilości narkotyku. W tym przypadku nie mamy do czynienia z przestępstwem posiadania narkotyku.
Podobnym przykładem będzie ujawnienie u osoby szklanej fifki, a w jej wnętrzu smolistych pozostałości po zażytej w ten sposób marihuanie.
Opisany wyżej pogląd przeważa obecnie w orzecznictwie sądów karnych. Z doświadczenia zdobytego w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wiem jednak, że nadal wpływają do sądów akty oskarżenia w takich właśnie przypadkach posiadania śladowej ilości narkotyku. Nadal zdarzają się również w takich przypadkach wyroki skazujące.
Posiadanie narkotyku w trakcie jego zażywania, np. marihuany w skręcie lub fifce podczas jej palenia jest przestępstwem
Jeżeli zostałeś zatrzymany przez Policję w trakcie zażywania narkotyku, np. podczas palenia skręta z marihuaną, wówczas popełniłeś przestępstwo posiadania narkotyków z art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Zobacz: Czy postępowanie wobec osoby posiadającej narkotyki można umorzyć?
REKLAMA
Jeszcze do niedawna wielu Sędziów uznawało, że skoro zażywanie narkotyków jest w Polsce dozwolone, to również posiadanie narkotyku podczas jego zażywania nie stanowi przestępstwa. W konsekwencji w wielu sądach zapadały w takich sprawach wyroki uniewinniające.
Sytuacja ta uległa zmianie w związku z podjętą przez Sąd Najwyższy w dniu 27.01.2011r. uchwałą (I KZP 24/10), zgodnie z którą posiadaniem narkotyku stanowiącym przestępstwo z art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest także władanie nim związane z jego użyciem lub zamiarem użycia.
A zatem, jeżeli Policja zatrzyma Cię w trakcie zażywania narkotyku, a więc np. palenia marihuany czy tez wdychania amfetaminy, wówczas zostaniesz oskarżony o przestępstwo posiadania narkotyku – tego który pozostał jeszcze w skręcie, fifce czy na aluminiowej folii. Czy zostaniesz za to przestępstwo skazany, to zależy od ilości narkotyku jaki pozostał nie zużyty w chwili zatrzymania, np. ile jeszcze marihuany pozostało w skręcie w chwili zatrzymania.
Jeżeli zdążyłeś wypalić całego lub prawie całego skręta z marihuaną, a w chwili zatrzymania w skręcie lub w fifce pozostały resztki, ślad po zużytym narkotyku, wówczas nie popełniłeś przestępstwa.
Jeżeli w chwili zatrzymania przez Policję, w fifce, skręcie lub w aluminiowej folii pozostała część zażywanej marihuany czy amfetaminy, wówczas prawdopodobnie zostaniesz oskarżony o przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejsze wagi z art.62ust.3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W takiej sytuacji postępowanie karne może zostać również umorzone z uwagi na znikomość społecznej szkodliwości tego czynu.
Wszystko zależy zatem od tego kiedy zatrzyma Cię Policja i ile marihuany zdążysz wypalić przed zatrzymaniem.
Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat