Jaka ilość narkotyków jest ilością znaczną?
REKLAMA
REKLAMA
Znaczna i nieznaczna ilość narkotyku
Zgodnie z regulacją zawartą w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii osoba posiadająca znaczną ilość narkotyku może trafić do więzienia nawet na 10 lat a diler narkotyków nawet na 12 lat.
REKLAMA
Przy nieznacznej ilości narkotyków odpowiedzialność karna jest zdecydowanie mniej surowa. Osoba z nieznaczną ilością narkotyków trafi do więzienia maksymalnie na 3 lata.
Pojęcie to jest więc bardzo nieostre, a zarazem bardzo istotne dla oskarżonego. Wobec tego Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy nieprecyzyjna regulacja ustawy jest zgodna z konstytucją. Trybunał zajął się tą sprawą 14 lutego 2012 roku.
Zastrzeżenia jakie podniósł Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy nie są podzielane przez Prokuraturę Generalną i Sejm. Według ich stanowiska taki niedookreślony zwrot został zastosowany specjalnie przez ustawodawcę i pozostawia swobodę sędziom.
Rozstrzygnięcie Trybunału
REKLAMA
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wskazane przepisy są zgodne z konstytucją. Według Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca celowo użył w ustawie pojęcia niedookreślonego. Dzięki takiemu zabiegowi sędziowie mogą samodzielnie dokonać interpretacji w konkretnej, prowadzonej sprawie.
Uznanie za zgodne z konstytucją przepisów regulacji o przeciwdziałaniu narkomani budzi jednak wątpliwości. Taka decyzja Trybunału doprowadzi do powstania rozbieżności w orzecznictwie sądu. Niektórzy sędziowie przyjmą łagodniejsze, a inni surowsze kryterium.
Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu przywołuje wyrok Sądu Najwyższego, który uznał znaczną ilość za taką, która wystarczy do jednorazowego odurzenia się co najmniej kilkudziesięciu osób. Również i to jednak budzi wątpliwości.
Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe
Skazanie narkomana
W przypadku skazania osoby uzależnionej za posiadanie lub używanie środka odurzającego na karę pozbawienia wolności warunkowo zawieszoną sąd musi skierować tę osobę na specjalistyczne leczenie lub rehabilitację i oddać pod dozór. Ma to miejsce, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że sprawca jest osobą uzależnioną.
Przy takim podejrzeniu muszą zostać zebrane informacje. Zbierane są one na zarządzenie prokuratora, który wyznacza specjalistę, termin oraz sposób przekazania przez niego informacji.
Zbieranie informacji może odbywać się w godzinach od 6 do 22 i specjalista musi poinformować oskarżonego o celu jego czynności, a na żądanie okazać kopię certyfikatu specjalisty terapii uzależnień.
Jeżeli zebrane informacje potwierdzą uzależnienie, osoba taka będzie obowiązkowo skierowana na specjalistyczne leczenie lub rehabilitację i oddana pod dozór.
Zobacz serwis: Oskarżony - podejrzany
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat