Czy posiadanie narkotyków na własny użytek jest karalne?
REKLAMA
REKLAMA
Problem z interpretacją przepisów…
REKLAMA
Część sądów w swych wyrokach podkreślała, że zakaz posiadania środków odurzających nie powinien być uzależniony od ich przeznaczenia lub ilości. Sądy podkreślały, że z treści przepisu art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w żaden sposób nie wynika jakiekolwiek zawężenie karalności posiadania narkotyków.
Art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stanowi bowiem, że: „Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
REKLAMA
Wskazywano również, że przepis o niekaralności posiadania niewielkich ilości narkotyku na własny użytek obowiązywał we wcześniejszym stanie prawnym i został uchylony przez ustawodawcę. Stąd należy stwierdzić, że skoro w nowej ustawie (z 2005 roku) ustawodawca nie wprowadził takiej klauzuli, to każde, nawet krótkotrwałe, posiadanie narkotyków jest karalne.
Inne sądy odwoływały się w swych wyrokach do kryterium czasu, podkreślając, że krótkotrwałe posiadanie narkotyków nie jest czynem zabronionym określonym w art. 62 wyżej wskazanej ustawy. Takie twierdzenie prowadziłoby, zdaniem tych sądów, do karania wszystkich osób, które znajdują się pod wpływem narkotyków. Każda osoba, będąca w takim stanie, na pewno choć przez chwilę, była przecież w posiadaniu narkotyków.
Zobacz: Co grozi za posiadanie narkotyków?
Orzeczenie Sądu Najwyższego
Spór co do interpretacji przepisu art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii doprowadził tą kwestię przed Sąd Najwyższy.
Zadaniem Sądu Najwyższego była odpowiedź na pytanie czy posiadanie środka odurzającego lub substancji psychotropowej związane z jego zażywaniem lub zamiarem użycia jest czynem zabronionym z art. 62 ustawy.
Sąd Najwyższy stwierdził, co następuje:
1. posiadaniem środka odurzającego jest każde władanie takim środkiem, także związane z jego użyciem lub zamiarem użycia;
2. w każdym przypadku stwierdzenia posiadania narkotyków, należy je zabezpieczyć, a następnie, orzec ich przepadek;
3. przepisy ustawy nie zawierają wprost sformułowanego zakazu używania narkotyków, ale jest to zbędne, gdyż można to wywnioskować ze znajdującego się w ustawie katalogu przypadków, kiedy posiadanie narkotyków jest legalne;
4. stwierdzenie w organizmie osoby obecności narkotyków nie jest związane z automatycznym przyjęciem, że osoba znajdowała się wcześniej w ich posiadaniu (nie jest przestępstwem znajdowanie się w stanie po użyciu środka odurzającego).
Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat