Spoofing – co to jest i jak się chronić?
REKLAMA
REKLAMA
Spoofing - co to?
Spoofing polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, jakie na swoim wyświetlaczu widzi odbierający.
REKLAMA
Przestępcy podszywają się tym sposobem pod konsultantów banków, policjantów.
Policja ostrzega przed tego typu oszustwami, zalecając weryfikację tożsamości dzwoniących osób.
Spoofing telefoniczny
Jak przekonuje Policja spoofing jest możliwy dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Co istotne, telefon przestępcy jest podłączony do sieci komputerowej (nie telefonicznej). Z tego powodu Policja nie może zablokować spoofingu.
Spoofing numeru telefonu
Odbiorca połączenia jest przekonany, iż numer, który mu się wyświetla należy do banku, pracownika urzędu czy policjanta. Oszuści stosują presję czasu i często starają się wywołać poczucie zagrożenia.
Spoofing - przykłady
Oszuści mogą na przykład informować o rzekomym włamaniu na konto bankowe. Powinniśmy zachować ostrożność, gdy ktoś prosi nas o przelanie pieniędzy na wskazane konto lub podanie danych bankowego konta.
Ważne! Do oszustw mogą zostać wykorzystane dane ze stron internetowych Policji i innych instytucji.
Spoofing – co robić?
Policja radzi, by samodzielnie zweryfikować informacje. Należy wyszukać numer na oficjalnej stronie danej instytucji, wpisać go w telefonie i zadzwonić, informując o otrzymanym połączeniu.
Źródło: Policja.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat