REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ochrona przed spamem

Aleksandra Śliwińska
Czym jest spam? /fot. Fotolia
Czym jest spam? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spamem jest każda niechciana wiadomość, jaką otrzymujemy na skrzynkę mailową. Możemy się przed nim skutecznie chronić przestrzegając podstawowych zasad, a także wykorzystując możliwości prawne.

Czym jest spam?

Spam ma postać wiadomości elektronicznej, która w takiej samej formie lub nieznacznie zmodyfikowanej wysyłana jest do dużej liczby użytkowników.

REKLAMA

Celem spamu jest głównie reklama jakiegoś produktu lub usługi, agitacja polityczna, religijna czy też zaproszenie do odwiedzin stron www.

Przepisy prawa zakazują jednak przesyłania informacji handlowych, na które nie wyraziliśmy zgody.

To czym jest informacja handlowa wyraźnie precyzuje definicja ustawowa. Stanowi ona, że jest to każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach. Informacji handlowej nie stanowi informacja umożliwiająca porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacja o towarach i usługach niesłużąca osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wynagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczących usługi.

Zabronioną przez prawo będzie tylko ta informacja handlowa, na którą nie wyraziliśmy zgody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrażenie zgody oświadczyć można w szczególności poprzez udostępnienie identyfikującego nas adresu elektronicznego.

Zobacz: Jak legalnie ściągać mp3 z sieci?

Jak chronić się przed spamem?

Jak wynika z informacji ogłaszanych zwłaszcza przez producentów programów antywirusowych, liczba wysyłanego spamu znacznie się zmniejsza. Powstał natomiast nowy problem, ponieważ wzrasta liczba wiadomości zawierających, dla ich adresatów, niebezpieczne treści.

Aby uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw związanych niechcianą korespondencją, należy przestrzegać podstawowych zasad korzystania z poczty elektronicznej.

Najlepiej nigdy nie odpowiadać na wiadomości typu spam, a w szczególności nie korzystać z promocyjnych ofert kupna towarów czy usług. Może to prowadzić do otrzymywania jeszcze większej ilości wiadomości tego typu.

Nie należy odpowiadać na wiadomości dotyczące wygranych w konkursie, w którym nigdy nie braliśmy udziału. Dla pewności od razu najlepiej jest usuwać wiadomości ze spamem.

Istotną kwestią jest również rezygnacja z newsletterów. Jeżeli nie chcemy ich już otrzymywać, możemy to zrobić w każdej chwili bez podawania przyczyny.

Należy także ostrożnie wybierać strony, które wymagają rejestracji za pomocą adresu e-mail, jak też jego publikacji na forach internetowych.

Należy wzbraniać się od klikania budzących wątpliwości łączy pochodzących z wiadomości lub komunikatorów internetowych, gdyż grozi to przekierowaniem do sfałszowanych witryn internetowych zawierających złośliwe oprogramowanie, a w konsekwencji prowadzić do zainfekowania komputera.

Bez względu na to czy będziemy przestrzegać tych wszystkich zasad, warto jednak dodatkowo się zabezpieczyć i zastanowić się nad kupnem profesjonalnego oprogramowania antyspamowego.

Nasz sprzęt komputerowy jest pod większą ochroną również wówczas, kiedy korzystamy z najaktualniejszej wersji systemu operacyjnego z wszelkimi poprawkami i jesteśmy wyposażeni w  kompleksowy pakiet zabezpieczeń.

Zobacz serwis: Przestępstwa komputerowe

Możliwości prawne

REKLAMA

Przepisy prawa stwarzają nam możliwości do walki ze spamem. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną zakazuje przesyłania niezamówionej informacji handlowej do oznaczonego odbiorcy. Działanie takie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji i jest wykroczeniem podlegającym karze grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Wykroczenie to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego.

Takim działaniom towarzyszą znacznie cięższe przestępstwa sankcjonowane przez kodeks karny, takie jak istotne zakłócenie pracy systemu komputerowego lub sieci informatycznej czy też wytwarzanie lub pozyskiwanie służących do tego programów podlegających karze pozbawienia wolności.

A więc po otrzymaniu wiadomości spam możemy złożyć zawiadomienie na policji lub skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, powiatowego bądź miejskiego rzecznika konsumentów lub generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Wcześniej jednak należy się upewnić czy aby na pewno nie wyraziliśmy zgody na jej otrzymywanie lub czy nie upoważniliśmy jakiejś firmy do rozpowszechniania naszego adresu internetowego.

Nieuczciwi przedsiębiorcy mogą być też ścigani pod zarzutem naruszania zbiorowych interesów konsumentów przez prezesa UOKiK.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Magdeburg podał liczbę ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym. Mniej zabitych, więcej rannych

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

REKLAMA

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

REKLAMA

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

Komu MOPS wypłaca zasiłek na święta?

Zasiłek celowy jest jedną z najważniejszych form pomocy przyznawanej przez gminy. Czy można go otrzymać też na świąteczne wydatki? Jakie są aktualne kryteria?

REKLAMA