REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić skąd wysłano obraźliwego e-maila?

Jak namierzyć komputer z którego został wysłany szkalujący e-mail? /Fot. Fotolia
Jak namierzyć komputer z którego został wysłany szkalujący e-mail? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dobie rozpowszechnionego internetu rozpowszechnia się zjawisko wirtualnego obrażania, czy też pomawiania innych osób, w szczególności na forach lub za pomocą e-maila. Wbrew pozorom osoby ukryte za komputerem wcale nie pozostają bezkarne czy anonimowe, albowiem istnieją liczne metody ustalenia ich tożsamości. Przedmiotowe opracowanie będzie dotyczyć kwestii ustalenia autora obraźliwych e-maili w najprostszym przypadku – kiedy sprawca pisze z domowego komputera.

Uprawnienia i rola organów ścigania

 Organy ścigania dysponują pewnymi narzędziami, które pozwalają im walczyć z zjawiskiem anonimowego wykorzystywania internetu w celach przestępczych, w analizowanym przypadku – pomawiania innych (bądź też ich zniesławiania).

REKLAMA

REKLAMA

Należy tu wyjaśnić, że nawet pomimo faktu iż zniesławienie i znieważenie to tzw. przestępstwa prywatnoskargowe (czyli to pokrzywdzony sam wnosi swój akt oskarżenia), to można zwrócić się do prokuratury lub policji o pomoc przeprowadzeniu czynności dowodowych. Robi się to na podstawie art. 488 Kodeksu postępowania karnego poprzez złożenie tzw. skargi na policję z wnioskiem o dokonanie poszczególnych czynności dowodowych, względnie ich zabezpieczenie.

Przede wszystkim organy ścigania mają ustawowe prawo zwracania się do operatorów komunikacyjnych o ujawnianie danych użytkowników sieci komputerowej (chronionej tajemnicą telekomunikacyjną). To pierwszy krok w kierunku wykrycia potencjalnego sprawcy, uzyskanie informacji o osobie na którą usługi są dostarczane. Naturalnie nie oznacza to automatycznego wykrycie sprawcy, ale często na zasadzie tzw. poszlak prowadzi do jego ustalenia.

Komputer domowy jest zarejestrowany na Aldonę S. Z komputera ktoś obraża Izabelę B., która akurat “przypadkiem” pracuje razem z Aldoną S., a obraza dotyczy zachowań Izabeli B z pracy o których Aldona S. wie doskonale. W tej sytuacji i na bazie tych poszlak potencjalne sprawstwo Aldony S rysuje się dosyć wyraźnie.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co  trzeba zrobić, aby ustalić do kogo należy adres IP?

Zanim jednak dojdzie do ustalania danych użytkownika sieci, potrzebne są jeszcze inne dane. Poniżej zostanie przedstawiony w 3 krokach proces dochodzenia do ustalenia takich danych.

Kazus:  Z adresu 123xxx@wp.pl zostaje wysłane obraźliwy email do pani Krystyny.

Pierwszą czynnością, którą trzeba wykonać jest zwrócenie się do serwisu internetowego z wnioskiem o podanie nr IP osoby, która ów list wysłała. Jest to możliwe do ustalenia dzięki posiadanej dacie i godzinie wysłania listu.

REKLAMA

Jest prawnie kontrowersyjne, czy operatorzy telekomunikacyjni mają prawo udzielać informację o numerze IP. Chodzi o kwestię, czy są to już dane osobowe czy nie. Wydaje się jednak, że nie są to takie dane, a w praktyce samo IP operatorzy udostępniają, natomiast zawsze odmawiają podania innych danych (nazwisk, adresów etc.)

Należy wyjaśnić, że nawet tzw. dynamiczne IP nie “ukryje sprawcy” bo najprościej rzecz ujmując system dostawcy usług ma określoną pulę adresów które przypisuje abonentowi korzystającemu z dynamicznego IP, a zatem da się ustalić komu było to IP przypisane.

Posiadając nr IP można dokonać czynności nr 2, czyli ustalenia dostawcy usług internetowych. Można to uczynić w własnym zakresie za pomocą odpowiednich narzędzi internetowych. Są one szeroko dostępne w internecie (wystarczy tutaj odpowiednio użyć wyszukiwarek internetowych)

Ustalenie dostawcy usług internetowych prowadzi w prostej linii do możliwości zapytania o to, do kogo należy IP oraz jaki jest adres tej osoby.  Jest to czynność nr 3.

Z uwagi na to, że dane te są objęte ochroną danych osobowych – informację tę może uzyskać tylko policja lub prokuratura. Składa się wniosek (prośbę) o pozyskanie takich danych.

Uzyskana informacja prowadzi do ustalenia skąd wysłano danego e-maila w znaczeniu adresu domowego oraz właściciela usług internetowych. To dopiero początek drogi do wykazania czyjejś winy, czy ustalenia w ogóle sprawcy czynu, ale niezaprzeczalnie jest to bardzo konkretna informacja.

Jeżeli sprawca pisał z domu wówczas “otwierają się” liczne możliwości ustalenia czy to on lub któryś z jego domowników dokonał szkalującego wpisu (poczynając od sprawy najprostszej, czyli ich przesłuchania)

Jeżeli sprawca pisał z pracy, to również istnieje możliwość ustalenia jego tożsamości albowiem często da się ustalić z którego dokładnie komputera służbowego wysłano wiadomość, zwłaszcza w dobie trendu firmowego prowadzącego do tego, aby każdy pracownik miał “swój służbowy komputer”.

Opisywanie dalszych czynności zmierzających do ustalenia czy właściciel IP faktycznie jest sprawcą i autorem listów szkalujących przekracza ramy niniejszego opracowania i jest bardziej materiałem na szerszą publikację. Nie mniej opracowanie to pokazuje jak ustalić dane takiego właściciela, a to już może być pomocne dla dalszego postępowania.

Zobacz serwis: Wykroczenia

W opracowaniu autor korzystał z:

  • Szmit M. “Z całą sumiennością i bezstronnością, czyli o informatyce sądowej” Magazyn Informatyki Śledczej nr 7/2010
  • Krejza. P “Dobre praktyki w poszukiwaniu i zabezpieczaniu dowodów elektronicznych- cz.1,2,3,4”, Magazyn Informatyki Śledczej nr 1/2009, nr 2/2009, nr 3/2009, 4/2009.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

REKLAMA

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

REKLAMA