Czym jest carding?

Roland Szymczykiewicz
Adwokat
rozwiń więcej
Przestępstwo z wykorzystaniem karty kredytowej (carding). /Fot. Fotolia
Nazwa “carding” odnosi się (wbrew pozorom) nie do całej grupy przestępstw popełnianych w związku z wykorzystaniem kart płatniczych, ale do jednego jego specyficznego rodzaju. Niniejsze opracowanie przedstawi czym jest ów carding oraz jak mu zapobiegać.

Carding to jedno z wielu przestępstw związanych z kartami płatniczymi takimi jak podrabianie, przerabianie kart płatniczych, ich kradzież etc.

Carding to przestępstwo polegające na wykorzystywaniu przez przestępców numerów cudzych kart płatniczych. Naturalnie najczęściej polega to na zamówieniu usług lub towarów na koszt osoby, której numery karty zostały pozyskane.

Pozyskiwanie cudzych nr kart płatniczych opiera się głównie na 4 metodach:

a) metodzie “mechanicznej” (tudzież: elektronicznej) – sprawcy pozyskują tutaj nr kart płatniczych za pomocą technik komputerowych – programów szpiegowskich typu spyware, koni trojańskich, wirusów oraz za pomocą tzw. pharmingu (czyli nieświadomego korzystania przez ofiarę z “podrobionej” strony internetowej np. fałszywej strony banku

b) metodzie wyłudzenia danych (nazywana z angielskiego “scam”)– sprawcy poprzez różnego rodzaju pozorne działania (np. rzekomy telefon z banku lub e-mail od banku z prośba o odpowiedź) wyłudzają dane dotyczące kary płatniczych bezpośrednio od ofiary

c) metodzie “podejrzenia” danych – sprawcy pozyskują te dane wskutek obserwacji danej osoby lub grupy osób w różnych sytuacjach (np. podglądają lub fotografują nr karty kredytowej)

d) metodzie zakupu danych od nieuczciwych osób mających dostęp do baz danych banków oraz innych instytucji przetwarzających takie dane

Zobacz serwis: Finanse

Odnosząc się do kwestii tego, jak nie paść ofiarą cardingu należy powtórzyć w istocie wszystkie zalecenia związane z tym jak nie paść również ofiarą kradzieży tożsamości, czyli należy:

  • zabezpieczać komputer stosownymi programami antywirusowymi;
  • nie podawać pochopnie danych osobowych w internecie oraz osobom trzecim;
  • strzec się podawania danych w dziwnych sytuacjach (np. peselu telemarketerowi);
  • pilnować dokumentów osobistych oraz kart płatniczych i niezwłocznie zgłaszać zagubienie lub kradzież dokumentów lub kart płatniczych na policję, do banków itd.

Przestępstwo cardingu w kodeksie karnym jest ujmowane jako przestępstwo oszustwa (art. 286 Kodeksu karnego) i grozi za nie kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Należy również dodać, iż za powyższe przestępstwo będzie odpowiadać także osoba, która znajdzie w internecie program generujący nr kart płatniczych dla banków i  niego skorzysta lub też taki program napisze sama i wykorzysta.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...