Czym jest skimming?
REKLAMA
REKLAMA
Skimming to zjawisko polegające na skanowaniu paska magnetycznego karty płatniczej przez przestępców w celu późniejszego wykorzystania tych danych. Wyróżnia się w istocie 2 rodzaje skimmingu:
REKLAMA
a) skimming “zwykły”
b) skimming bankomatowy
Skimming zwykły
Skimming zwykły polega na tym, że karta płatnicza (a dokładnie: jej pasek magnetyczny) jest skanowana za pomocą specjalnych czytników w miejscach, gdzie potencjalnie jest ona używana. Może tutaj chodzić przykładowo o restauracje, kluby czy dyskoteki.
Dane zeskanowe z danej karty płaniczej są później przez przestępców wykorzystywane do podrabiania tejże karty płatniczej lub jej przerabiania.
Przeciwdziałanie tej formie skimmingu w głównej mierze polega na czujności oraz spostrzegawczości. Ujmując rzecz prosto – trzeba mieć cały czas kartę płatniczą “na widoku”. Nie jest dopuszczalne, aby karta znajdowała się poza zasięgiem naszego wzroku. Taka sytuacja gdy np. kelner lub barman zabierałby kartę płaniczą w inne miejsce idealnie sprzyja zjawisku skimmingu (co naturalnie nie oznacza automatycznie, że powoduje jego zaistnienie).
Zobacz serwis: Finanse
Skimming bankomatowy
Skimming bankomatowy naturalnie dotyczy bankomatów. Jest to o tyle niebezpieczne zjawisko, że zeskanowaniu ulega nie tylko pasek magnetyczny kary płatniczej, ale sprawcy również uzyskują (“wykradają”) kod PIN osoby korzystającej z bankomatu.
Przedmiotowe przestępstwo jest skomplikowane, a jego zorganizowanie niebezpieczne i czasochłonne. Dlatego popełniane jest w istocie tylko przez zorganizowane grupy przestępcze.
Od strony technicznej przestępcy korzystają z rozmiatych “wynalazków” technicznych typu nakładki na klawiatury, mini-kamery etc.
REKLAMA
Przeciwdziałanie tej formie skimminu w odniesieniu do zwykłego klienta banku polega w głównej mierze na czujności i spostrzegawczości, tak jak i przy “skimmingu klasycznym”. Chodzi o to, że bankomat ulega przemianie fizycznej i trzeba po prostu wzrokowo sprawdzić, czy nie ma w pobliżu mini-kamery, czy nie ma nakładki na klawiaturze jak rozejrzeć się czy sam bankomat z wyglądu nie różni się czymś od tego, jak wygląda zawsze.
Mądrą radą, która jest powtarzana na wszystkich forach oraz stronach internetowych poświęconych temu zagadnieniu jest to, aby zasłaniać ręką wprowadzany kod PIN, a także aby unikać “samotnych” bankomatów stojących na tzw. “odludziu”.
Zobacz serwis: Prawo karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat