Czym jest informatyka śledcza?
REKLAMA
REKLAMA
Informatyka śledcza służy poszukiwaniu, zabezpieczaniu oraz analizie danych elektronicznych, czyli innymi słowy – dowodów elektronicznych. Jest ona wykorzystywana przez organy ścigania w walce z przestępczością, w szczególności zaś przestępstw popełnianych w internecie oraz za pomocą komputera.
REKLAMA
Eksperci z informatyki śledczej potrafią m.in:
-
pozyskiwać dane skasowane z komputera;
-
pozyskiwać dane “ukryte” w komputerze;
-
analizować dokładnie pracę komputera oraz systemu komputerowego (czyli ustalać wszystkie czynności podejmowane na danym komputerze – krok po kroku);
-
pozyskiwać dane z zniszczonych nośników (połamane dyski twarde, utopione lub nadpalone komputery, komórki etc.);
-
odzyskiwać skasowane e-maila oraz smsy (w tym odtwarzać ich treść);
-
ustalać historię korzystania z internetu przez użytkownika komputera (np. w celu ustalenia czy korzystał on z stron z treścią pedofilską);
-
poddawać analizie programy komputerowe zainstalowane na danym komputerze (np. czy dany program ma ważną licencję, ustalanie czemu dokładnie służy);
-
analizować poziom zabezpieczenia komputerowego w celu ustalenia czy do komputera nie “włamał się” nikt z zewnątrz, a jeśli to zrobił to jakie podjął działania na “przejętym komputerze”.
Zobacz serwis: Sprawy karne
REKLAMA
Wskazane umiejętności informatyczne są potencjalnie bardzo przydatne dla organów ścigania. Należy podkreślić, iż zadania z zakresu informatyki śledczej powinni wykonywać biegli w tej dziedzinie (posiadający odpowiednie formalne kwalifikacje ku temu). Biegłych taki wykonuje swoją pracę wyłącznie na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora o powołaniu biegłego.
Należy dodać, że wyjątkowo część czynności związanych z dowodami elektronicznymi może przeprowadzić policyjny specjalista w tym zakresie (np. zabezpieczenie dowodów, utworzenie kopii dowodów etc.), ale nigdy nie będzie on władny sporządzić opinii w charakterze biegłego, czy też sporządzić wiążącej organy ścigania analizy zawierającej wiedzę specjalną. Wynika to z faktu, iż Kodeks postępowania karnego jako jedyną osobę z wiedzą specjalistyczną uznaje biegłego.
Należy podkreślić, iż praca biegłego bez uprzednio wydanego postanowienia o jego dopuszczeniu może mieć co najwyżej charakter dowodu tzw. prywatnego, który w istocie nie jest dowodem w procesie karnym a może służyć jedynie jako pewna informacja, czy też wskazówka dla sądu lub organów ścigania.
Przykład: Jeżeli pokrzywdzona firma dostarczy raport prywatnego biegłego z informatyki śledczej, który dowodzi że dana osoba wykradała z firmy poufne informacje oraz dokonywała włamań do sieci komputerowych firmy, prokurator chcąc formalnie pozyskać tę wiedzę – będzie musiał powołać innego biegłego z tej dziedziny na mocy postanowienia o powołaniu biegłego I zalecić mu dokonanie stosownych ustaleń.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat