Cechy dowodów elektronicznych

Roland Szymczykiewicz
Adwokat
rozwiń więcej
Prawo w internecie. /Fot. Fotolia
Dowody elektroniczne są coraz częściej wykorzystywane w procesie karnym. Należy podkreślić, iż są one w pełni dopuszczalne oraz podlegają swobodnej ocenie sądu, jak każdy inny dowód. Dowody te mają jednak swoje specyficzne i unikatowe cechy, które odróżniają je od innych dowodów występujących w procesie karnym.

W istocie dowody elektroniczne mają 4 indywidualne cechy:

a) CECHA PIERWSZA:  są to dowody wyłącznie poszlakowe

Powyższe oznacza, że pozyskanie danego dowodu elektronicznego nigdy wprost nie prowadzi do bezpośredniego obciążenia kogoś winą, ale jest ku temu przyczynkiem, często istotnym. Chodzi o to, że dowody elektroniczne często składają się w sieć poszlak, które dopiero zestawione razem w sposób niezbity dowodzą czyjejś winy.

Przykład 1:  Fakt, iż to z mieszkania Aldony S oraz jej komputera napisano do Izabeli B. szkalujący obraźliwy i zawierający groźby e-mail nie oznacza automatycznie, że to Aldona S. napisała ten e-mail.

Przykład 2:   Jeżeli jednak w opisanej wyżej sytuacji, szkalujący e-mail obraża Izabelę B., która akurat “przypadkiem” pracuje razem z Aldoną S., a obraza dotyczy zachowań Izabeli B z pracy o których Aldona S. wie doskonale, zaś sama Aldona S. nie ma żadnego alibi na czas wysłania e-maila (twierdzi, że była w domu, ale nic nie wysyłała), to ciąg poszlak dość wyraźnie wskazuje na sprawstwo Aldony S.

b) CECHA DRUGA: łatwo ulegają modyfikacji i z uwagi na to wymagają specjalnych procedur zabezpieczania

Powyższe oznacza, że z dowodami elektronicznymi należy “obchodzić się” w specjalny i bardzo ostrożny sposób, tak aby nie zmodyfikować tego dowodu (np. nie uszkodzić go lub nie “zamazać” jego treści”).

Przykład: nie należy korzystać z zabezpieczonego telefonu komórkowego, bo może to zatrzeć ślady poprzednich połączeń oraz zakłócić pamięć tego telefonu (zniekształcić ją przez zapis nowych danych).

Biegli oraz policyjni specjaliście dysponuję specjalnym sprzętem, który umożliwia im takowe zabezpieczanie oraz procesowe wykorzystywanie dowodów elektronicznych.

Zobacz serwis: Wykroczenia

c) CECHA TRZECIA:  dowody te (a w istocie – ich nośniki) można schować lub ukryć stosunkowo nietrudno, ale skasować definitywnie ich się nie da.

Należy wskazać, że schowanie nośników danych lub np. samo ukrycie danych na sprzęcie komputerowym (np. “schowanie zdjęć z treścią pornografii) jest stosunkowo łatwe, zarówno względem fizycznym (np. schowanie ważnego pendrive w garażu) jak i technicznym (np. stworzenie ukrytych folderów).

Zgodnie jednak, z tym co zostało wskazane – takie dowody po ich wykryciu nie są łatwe do usunięcia. Praktycznie zawsze po działaniach komputerowych, internetowych czy też działaniach za pomocą telefonów komórkowych – pozostają ślady.

Trzeba też dodać, że istnieje zaawansowana technika odzyskiwania danych skasowanych oraz danych z zniszczonych nośników.

Zobacz serwis: Sprawy karne

d)  CECHA CZWARTA: tzw. kopia informacji (kopia binearna) jest równa oryginałowi

Biegli informatycy potrafią za pomocą odpowiednich technik stworzyć tzw. kopię binearną dla informacji zapisanych na danym urządzeniu. Jest to kopia, która idealnie odzwierciedla treść informacji zapisanych na oryginale. Sprawia to, iż to właśnie na tej kopii mogą być prowadzone badania, jak i że sama kopia teoretycznie mogłaby z powodzeniem zastępować oryginał w procesie (jako samodzielny i pełnowartościowy dowód)

W opracowaniu autor korzystał z:

  • Szmit M. “Z całą sumiennością i bezstronnością, czyli o informatyce sądowej” Magazyn Informatyki Śledczej nr 7/2010
  • Krejza. P “Dobre praktyki w poszukiwaniu i zabezpieczaniu dowodów elektronicznych- cz.1,2,3,4”, Magazyn Informatyki Śledczej nr 1/2009, nr 2/2009, nr 3/2009, 4/2009
Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...