REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiana kwalifikacji prawnej czynu przez sąd

Sąd musi uprzedzić obecne na rozprawie strony o ewentualnej zmianie kwalifikacji czynu.
Sąd musi uprzedzić obecne na rozprawie strony o ewentualnej zmianie kwalifikacji czynu.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z treścią przepisu art. 399 Kodeksu postępowania karnego, jeżeli w toku rozprawy okaże się, że nie wychodząc poza granice oskarżenia (poza granice zachowania objętego aktem oskarżenia) można czyn zakwalifikować według innego przepisu prawnego, sąd powinien o tym uprzedzić obecne na rozprawie strony, a na wniosek oskarżonego przerwać rozprawę w celu umożliwienia mu przygotowania się do obrony.

Granice rozpoznawania sprawy

REKLAMA

W akcie oskarżenia kierowanym do sądu prokurator opisuje czyn oskarżonego oraz określa jego kwalifikację prawną. Należy wskazać, iż kwalifikacja ta nie wiąże sądu, w przeciwieństwie do opisu czynu, który będzie przedmiotem rozpoznania (bo poza granice tego czynu wyjść mu nie wolno).

Jeżeli przedmiotem postępowania sądowego będzie zakup przez oskarżoną na aukcji kradzionego telefonu, który nie miał dokumentów, a sąd w postępowaniu dowodowym ustali, że oskarżona kupiła kiedyś w ten sam sposób laptopa, to nie może osądzić sprawy kupna laptopa (bo czyn ten wykracza poza zachowanie opisane w akcie oskarżenia). Sprawę kupna laptopa może od początku prowadzić prokuratura.

Zmiana kwalifikacji prawnej czynu

Zgodnie z powyższym opisem nie wykraczając poza granice oskarżenia sąd może zmienić kwalifikację prawną czynu przypisaną oskarżonemu np. uznając, iż nie popełnił on paserstwa umyślnego, a jedynie nieumyślne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Postępowanie karne

REKLAMA

Zgodnie z treścią przepisu art. 399 Kodeksu postępowania karnego sąd musi uprzedzić obecne na rozprawie strony o swoim ewentualnym zamyśle. Warto podkreślić, że w opisywanej formule procesowej sąd jedynie ostrzega strony o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu, co nie oznacza, iż jej dokona. Brak dokonanie sygnalizowanej zmiany nie jest żadnym naruszeniem przepisów prawa procesowego.

W przypadku, gdy w związku z zgłoszoną możliwością zmiany kwalifikacji prawnej oskarżony zgłosi wniosek o przerwanie rozprawy celem umożliwienia mu przygotowania się do obrony, sąd musi taki wniosek uwzględnić. Wynika to naturalnie z prawa do obrony oskarżonego. Chodzi o to, że w zależności od zarzucanego czynu może być obrana diametralnie inna linia obrony.

Kiedy sąd uprzedza o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu?

Sąd może uprzedzić strony o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu w 2 sytuacjach: w toku procesu ( z opisanymi możliwymi następstwami) oraz po wznowieniu zamkniętego przewodu sądowego. Chodzi o to, że jeżeli przewód sądowy został zamknięty a sąd w toku narady ustali, iż czyn należałoby zakwalifikować z innej podstawy prawnej, wówczas powinien wznowić przewód sądowy (może to uczynić aż do ogłoszenia wyroku) i uprzedzić o tym strony. Sytuacja wówczas będzie identyczna jak już opisywana, – jeśli oskarżony wniesie o przerwę w rozprawie, to sąd obligatoryjnie ją zarządzi. Jeśli strony nie zgłoszą żadnych wniosków czy zastrzeżeń co do dokonanego sądowego uprzedzenia stron, wówczas sąd zamyka rozprawę i proceduje dalej w kierunku wydania wyroku (wysłuchuje głosu stron, udaje się na naradę etc.).

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA