Ustne uzasadnienie wyroku
REKLAMA
REKLAMA
Wskazane ustne uzasadnienie wyroku (w przeciwieństwie do samego ogłoszenia sentencji wyroku) następuje zawsze (jest obligatoryjne) i to nawet w przypadku, gdy na sali nie są obecne strony. Wskazane uzasadnienie zawiera (nieraz bardzo zwięzłe i krótkie) podane motywów, jakimi kierował się sąd przy wydaniu wyroku.
REKLAMA
Należy podkreślić, iż o ile ogłoszenie wyroku jest zawsze jawne (co oznacza, iż w chwili ogłaszania wyroku na sali może być publiczność), to ustne przedstawienie motywów wyroku wyjątkowo może być niejawne (w przypadkach, gdy sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności).
Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna
REKLAMA
Wymaga wyjaśnienia, iż chociaż nie wynika to z przepisów Kodeksu postępowania karnego, to w zasadzie treść ustnego uzasadnienia wyroku nie wiąże stron (chyba, że utrwaliły treść wypowiedzi sądu), zaś wiąże je dopiero pisemne uzasadnienie wyroku.
W odniesieniu do problematyki pisemnego sporządzenia uzasadnienia wyroku, należy wskazać, iż co do zasady sąd sporządza uzasadnienie wyroku i doręcza je stronie (wraz z sentencją wyroku) wyłącznie na wniosek strony, podmiotu z art. 416 Kodeksu postępowania karnego oraz (w przypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie) pokrzywdzonego złożonego w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku.
Należy pamiętać o rozróżnieniu tych dwóch instytucji (ustnego oraz pisemnego uzasadnienia wyroku) od siebie, z uwagi na ich różne funkcje procesowe.
Zobacz serwis: Postępowanie sądowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat