Umieszczenie oskarżonego w zakładzie leczniczym na czas badań psychiatrycznych
REKLAMA
REKLAMA
O potrzebie przeprowadzenia badania w zakładzie zamkniętym wnoszą biegli psychiatrzy do organu prowadzącego postępowanie karne – sądu lub prokuratora w postępowaniu przygotowawczym, z tym, że zawsze postanowienie (zaskarżalne zażaleniem) wydaje w tej materii sąd. Oznacza to, iż w postępowaniu przygotowawczym prokurator występuje do sądu z wnioskiem o wydanie takiego postanowienia.
REKLAMA
Warunkiem uwzględnienia takiego wniosku jest to, aby zebrane dowody wskazywały na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. Oceny tej dokonuje sąd w oparciu o materiały zebrane dotychczas w sprawie.
Zobacz serwis: Środki zabezpieczające
Zgodnie z tym, co było wskazane powyżej postanowienie sądu jest zaskarżalne zażaleniem, które składa się do sądu. Zgodnie z przepisami ustawy sąd ma obowiązek rozpoznać to zażalenie niezwłocznie. W postanowieniu tym sąd określa dokładnie czas i miejsce trwania obserwacji.
Czas trwania wskazanej obserwacji może wynosić maksymalnie 4 tygodnie. Wskazany okres może być wydłużony, ale tylko postanowieniem sądu i to na czas do 8 tygodni.
Rezultatem wskazanych badań jest wydanie opinii psychiatrycznej, co do stanu psychicznego zdrowia oskarżonego (podejrzanego). Opina ta powinna zawierać stwierdzenia dotyczące zarówno poczytalności oskarżonego w chwili popełnienia czynu, jak i jego aktualnego stanu zdrowia psychicznego oraz zdolności do udziału w postępowaniu, a w razie potrzeby, co do okoliczności wymienionych w art. 93 Kodeksu karnego (tj. stosowania środków zabezpieczających).
Zobacz serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat