Jakie są kompetencje obrońcy z urzędu?
REKLAMA
REKLAMA
Zadania obrońcy z urzędu
Ustanowienie obrońcy lub wyznaczenie obrońcy z urzędu uprawnia go do działania w całym postępowaniu, nie wyłączając czynności po uprawomocnieniu się orzeczenia.
REKLAMA
Obrońca z urzędu ma obowiązek podejmowania czynności procesowych do prawomocnego zakończenia postępowania. Jeżeli jednak czynności należy dokonać poza siedzibą lub miejscem zamieszkania obrońcy z urzędu, prezes sądu, przed którym ma być dokonana czynność, a w postępowaniu przygotowawczym prezes sądu rejonowego miejsca czynności, na uzasadniony wniosek dotychczasowego obrońcy może wyznaczyć dla dokonania tej czynności innego obrońcę spośród miejscowych adwokatów.
Zobacz: Adwokatura
Obrońca wyznaczony z urzędu w postępowaniu kasacyjnym lub w postępowaniu o wznowienie postępowania powinien sporządzić i podpisać kasację lub wniosek o wznowienie postępowania albo poinformować na piśmie sąd, że nie stwierdził podstaw do wniesienia kasacji lub wniosku o wznowienie postępowania. Jeżeli kasacja lub wniosek zostaną wniesione, obrońca ten jest uprawniony do udziału w toczącym się postępowaniu.
Obrońca nie może odmówić apelacji
Sąd Apelacyjny w Katowicach w postanowieniu z dnia 7 maja 2008 r. uznał, że obrońca wyznaczony z urzędu jest nie tylko uprawniony, ale i zobowiązany do podejmowania czynności procesowych na rzecz swojego klienta, aż do uprawomocnienia się wyroku. Powinien również sporządzić i podpisać apelację, jeśli wolę taką wyraził skazany. Oświadczenie o braku podstaw do jej złożenia nie jest dopuszczalne, bowiem taką możliwość przewidziano dopiero na etapie postępowania kasacyjnego albo postępowania w przedmiocie wznowienia postępowania.
Zobacz również: Oskarżony przed sądem
Zwolnienie z obowiązku po zakończeniu postępowania
Obrońca z urzędu nie ma obowiązku podejmowania działań po prawomocnym zakończeniu postępowania, tj. m.in. w zakresie wznowienia postępowania. Ze względu na obowiązujący przymus adwokacki związany ze sporządzeniem i wniesieniem wniosku o wznowienie postępowania, skazany powinien w tym celu ustanowić obrońcę z wyboru bądź skutecznie ubiegać się o wyznaczenie adwokata do dokonania tych czynności z urzędu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat