Kiedy przedłuża się karalność czynu?
REKLAMA
REKLAMA
Karalność prawie wszystkich przestępstw opisany w polskim kodeksie karnym przedawnia się z upływem pewnego okresu czasu. Terminy przedawnień reguluje kodeks karny.
REKLAMA
Jednakże terminy te mogą ulec wydłużeniu jeżeli przed upływem terminu przedawnienia wszczęto postępowanie przygotowawcze wobec osoby.
Po jakim czasie się przedawnia ją się przestępstwa?
Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:
- 30 - gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa,
- 20 - gdy czyn stanowi inną zbrodnię,
- 15 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat,
- 10 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata,
- 5 - gdy chodzi o pozostałe występki.
Jak zatem widać długość okresu przedawnienia zależy od „ciężaru” przestępstwa. Przestępstwa łagodniejsze przedawniają się szybciej. Natomiast przestępstwa poważne po bardzo długim czasie.
Zobacz: Przedawnienie karalności i wykonania kary
Jak wydłuża się okres przedawnienia?
Jeżeli w okresie przed upływem okresu przedawnienia wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionej przez nią zbrodni oraz występków zagrożonych karą pozbawienia wolności przekraczającą lat 3 albo surowszą ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach - z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.
W tym wypadku mówimy o przedawnieniu wyrokowania.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Podsumowanie
Polskie prawo zna również przestępstwa, które się nie przedawniają. Są to zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości i przestępstwa wojenne. Uregulowane jest to nie tylko w kodeksie karnym ale również w naszej konstytucji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat