Poszerzenie kompetencji radców prawnych o reprezentowanie klienta w procesie karnym

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.
Obsługa wierzytelności
rozwiń więcej
Poszerzenie kompetencji radców prawnych o reprezentowanie klienta w procesie karnym/Fot. Fotolia
Od 1 lipca 2015 r. weszła w życie zmiana Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którą rozszerzono katalog podmiotów uprawnionych do występowania w charakterze obrońcy w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, zrównując tym samym pozycję adwokata i radcy prawnego w postępowaniu karnym. Oznacza to, że adwokaci utracili dotychczasowy monopol na występowanie przed sądami w charakterze obrońcy.

1 lipca 2015 roku nastąpiła wielka zmiana w polskiej procedurze karnej. Odtąd uprawnienia radców prawnych zostały zrównane z uprawnieniami procesowymi adwokatów.

W ustawie o radcach prawnych wprowadzono art. 6 ust. 1, który stanowi, że świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.

Zobacz: Postępowanie karne po zmianach 1 lipca 2015 r.

Według znowelizowanego Kodeksu Postępowania Karnego na podstawie  art. 82 obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów ustawy prawo o adwokaturze lub ustawy o radcach prawnych.

Gotowość do pomocy

Nowy przywilej to nie jednak obowiązek dla radców prawnych. Nikt z radców prawnych nie zostanie zobowiązany do pomocy „z urzędu” z zakresu prawa karnego, w przypadku gdy nie wyrazi gotowości, a co za tym idzie, nie wpisze się na listę, którą prowadzą prezesi sądów okręgowych, co wynika z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu z dnia 27 maja 2015 roku (Dz. U. 2015 r. poz. 816).

Zobacz również: Telefoniczny kontakt aresztowanego z obrońcą

Zgodnie z § 2 i § 3 powyższego Rozporządzenia okręgowe rady adwokackie oraz rady okręgowych izb radców prawnych zobowiązane są do przedstawienia prezesom właściwych sądów wykazów adwokatów oraz radców prawnych uprawnionych do obrony w postępowaniu karnym. Wykazy te określają podział na adwokatów i radców którzy deklarują gotowość udzielania oskarżonym pomocy prawnej z urzędu według przepisów ustawy prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych.

Nowe przepisy  od 1 lipca 2015 r.

Nowelizacja ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r., poz. 1247), która weszła w życie 1 lipca 2015 roku, wprowadziła możliwość występowania radców prawnych w charakterze obrońcy w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. Od 1 lipca br. nie ma już zatem żadnych ograniczeń, co do możliwości występowania radców prawnych w postępowaniu karnym, w przypadku gdy:

  1. Radca prawny nie będzie pozostawał w stosunku pracy z innymi podmiotami.
  2. Radcowie wykonujący zawód na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w spółce radców lub adwokacko-radcowskiej będą mogli zatem skorzystać z możliwości obrony klientów w postępowaniu karnym.

Zobacz: Kontakt oskarżonego z obrońcą w areszcie

Zakaz pozostawania w stosunku pracy nie będzie dotyczył radców prawnych którzy są pracownikami naukowymi oraz naukowo-dydaktycznymi (dodany po nowelizacji art. 8 ust.6 ustawy o radcach prawnych).

Możliwość występowania przed sądem radców prawnych w charakterze obrońcy jest niewątpliwie dość przełomowym wydarzeniem na rynku prawnym. Przyczyni się to na pewno do podwyższenia jakości świadczonych przez radców prawnych i adwokatów usług, co sprawi, że rynek usług prawnych stanie się bardziej konkurencyjny.

Zobacz serwis: Umowy

Autor: Magdalena Malicka - Aplikant Radcowski Kancelarii Prawnej WEC Sroczyński i Wspólnicy Sp. k.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...