Pojednawcze umorzenie postępowania w kodeksie karnym

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
rozwiń więcej
Pojednawcze umorzenie postępowania w kodeksie karnym. /fot. Fotolia
Nowelą z dnia 1 lipca 2015 roku do polskiego kodeksu karnego została wprowadzona całkowicie nowa instytucja pojednawczego umorzenia postępowania karnego. Aby mogło dojść do tego swoistego wykupienia się od odpowiedzialności karnej, niezbędnym jest aby pokrzywdzony złożył wniosek w tym względzie (na piśmie lub ustnie do protokołu) przed rozpoczęciem przewodu sądowego w pierwszej instancji.

Jeżeli pokrzywdzonym jest małoletni albo ubezwłasnowolniony całkowicie lub częściowo, prawa jego w zakresie złożenia wniosku wykonuje przedstawiciel ustawowy albo osoba, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje. Gdy zaś pokrzywdzonym jest osoba nieporadna, w szczególności ze względu na wiek lub stan zdrowia, przedmiotowy wniosek, może złożyć osoba, pod której pieczą pokrzywdzony pozostaje. Możliwość złożenia takiego wniosku została ograniczona do sytuacji gdy:

  • sprawca pojednał się z pokrzywdzonym,
  • szkoda wyrządzona przestępstwem została naprawiona lub sprawca zadośćuczynił wyrządzonej szkodzie.

Negatywną przesłanką uniemożliwiającą zakończenie postępowania na podstawie przepisu art. 59a kk, jest uprzednie skazanie sprawcy za przestępstwo umyślne z użyciem przemocy.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co więcej, regulacja ta jest ograniczona tylko do postępowań o występek zagrożony karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności, a także o występek przeciwko mieniu zagrożony karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, jak również o występek określony w art. 157 § 1 kk (średni uszczerbek na zdrowiu).

W przypadku gdy jednym przestępstwem została pokrzywdzona więcej niż jedna osoba do zastosowania przedmiotowej instytucji niezbędnym jest, aby sprawca naprawił szkodę oraz zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie względem wszystkich pokrzywdzonych. Wola wszystkich pokrzywdzonych będzie wówczas decydowała o możliwości zastosowania umorzenia restytucyjnego. Sprawca powinien naprawić szkodę w pełnym zakresie a nie jedynie częściowo. Dopiero bowiem całkowite zadośćuczynienie temu obowiązkowi otwiera drogę do złożenia wniosku o pojednawcze zakończenie sporu. 

Zobacz serwis: Kodeks karny

Wniosek w trybie art 59a kk może zostać złożony zarówno na etapie postępowania przygotowawczego jak i sądowego. W razie złożenia przedmiotowego wniosku, o jego uwzględnieniu bądź odmowie jego uwzględnienia rozstrzyga prokurator, a gdy złożono go po wniesieniu aktu oskarżenia - sąd. Pomimo złożenia wniosku może nie dojść do umorzenia postępowania jeśli organ dojdzie do przekonania, że w konkretnym stanie faktycznym umorzenie postępowania byłoby sprzeczne z realizacją celów kary, zarówno o charakterze  sprawiedliwościowym jak i prewencyjnym. Do momentu wydania postanowienia o umorzeniu postępowania wniosek może być też cofnięty przez samego pokrzywdzonego. Jako, że cofnięcie wniosku jest dla organu wiążące, postępowanie po jego cofnięciu będzie toczyło się w normalnym trybie.

Konsensualne umorzenie postępowania pozwoli sprawcy uniknąć trwającego często wiele miesięcy procesu oraz odpowiedzialności karnej. W przeciwieństwie do warunkowego umorzenia postępowania umorzenie pojednawcze nie wiąże się z orzeczeniem okresu próby, który niesie za sobą ryzyko podjęcia postępowania. Sprawca, wobec którego postępowanie zostanie umorzone, nie będzie również podlegał wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego a zatem pozostanie osobą niekaraną.

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...