REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uchylić środki zapobiegawcze?

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Jak uchylić środki zapobiegawcze? /Fot. Fotolia
Jak uchylić środki zapobiegawcze? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Środki zapobiegawcze a więc tymczasowe aresztowanie, dozór Policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, poręczenie majątkowe, poręczenie społeczne, nakaz opuszczenia zajmowanego lokalu czy zawieszenie w wykonywanych czynnościach służbowych albo powstrzymanie się od prowadzenia działalności gospodarczej mają na celu zapewnienie prawidłowego toku postępowania karnego.

W praktyce chodzi o to, aby uniemożliwić podejrzanemu czy oskarżonemu ucieczkę, ukrywanie się, zapewnić jego stawiennictwo na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie karne, zapobiec matactwu czy popełnieniu kolejnego przestępstwa.

REKLAMA

O ile w początkowej fazie postępowania przygotowawczego stosowanie środków zapobiegawczych może być faktycznie uzasadnione, o tyle ich utrzymywanie w toku dalszego postępowania, kiedy zebrano już dowody, przesłuchano świadków, odpadła obawa matactwa - często jest jedynie uciążliwym obowiązkiem dla podejrzanego/oskarżonego.

Praktyka pokazuje, że najczęściej stosowanym wobec podejrzanych środkiem zapobiegawczym jest dozór Policji połączony często z obowiązkiem nawet kilkukrotnego w  jednym tygodniu obowiązkiem stawiennictwa w Komisariacie Policji, poręczenie majątkowe  czy zakaz opuszczania kraju.

Zobacz serwis: Sprawy karne

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującym uregulowaniem, środek zapobiegawczy winien być niezwłocznie uchylony bądź zmieniony jeżeli ustaną przyczyny wskutek których został on zastosowany, albo powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie lub zmianę. Rzadko jednak zdarza się aby Prokuratura czy Sąd z urzędu uchylili czy choćby zmniejszyli stosowane środki zapobiegawczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na powyższe, warto samodzielnie zwrócić się do Prokuratora bądź Sądu (w zależności od tego, na jakim etapie znajduje się postępowanie) z wnioskiem o uchylenie stosowanego środka zapobiegawczego. Wniosek taki należy uzasadniać, wskazując okoliczności które w naszej ocenie przemawiają za uchyleniem środków zapobiegawczych, jak chociażby dotychczasowe stawiennictwo na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie, brak jakiegokolwiek utrudniania postępowania, matactwa, wywiązywania się ze wszelkich nałożonych obowiązków, przebywanie w stałym miejscu zamieszkania. Warto również wykazać, dlaczego stosowane środki zapobiegawcze są dla nas nazbyt uciążliwe. I tak np. we wniosku należy wspomnieć iż obowiązek kilkukrotnego w jednym tygodniu stawiennictwa w Komisariacie Policji uniemożliwia normalne funkcjonowanie, koliduje ze sprawami zawodowymi czy opieką nad dziećmi, że poręczenie majątkowe zastosowane jest w wygórowanej kwocie, często przewyższającej rozmiar ewentualnej szkody, że obecnie znajdujesz się w ciężkiej sytuacji finansowej i potrzebujesz środków na utrzymanie siebie czy rodziny. Osoby wobec których stosowany jest zakaz opuszczania kraju, powinny uzasadniać dlaczego zależy im na jego uchyleniu, wskazując np. na konieczność wyjazdu zarobkowego czy odwiedzin  rodziny na stałe zamieszkującej poza granicami kraju. Ważne jednak jest aby w takiej sytuacji wskazać Prokuratorowi/Sądowi nowy adres pod którym ewentualnie będziesz przebywać.

Zobacz serwis: Prawo karne

W przedmiotowym piśmie możesz zawrzeć również wniosek alternatywny, w przedmiocie chociażby częściowego uchylenia stosowanych środków lub zmianie ich na inne, mniej dolegliwe. Przykładowo Prokuratura uznając iż w dalszym ciągu istnieje konieczność zabezpieczenia postępowania poprzez stosowanie środków zapobiegawczych, może zmniejszyć dozór Policji, zobowiązując Cię do stawiennictwa np. jeden raz w miesiącu a nie jak do tej pory kilku razy w tygodniu. Może również zmniejszyć wysokość stosowanego poręczenia, czy  uchylić je w całości utrzymując jednocześnie inny środek.

Jeżeli mimo należycie uzasadnionego wniosku, organ prowadzący postępowanie odmówi uchylenia środka zapobiegawczego, odczekaj kilka tygodni i zwróć się ponownie o uchylenie stosowanych środków. Wniosek o uchylenie czy zmianę środka zapobiegawczego możesz bowiem składać w każdym czasie, a Prokurator czy Sąd ma 3 dni na jego rozpoznanie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

REKLAMA

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

REKLAMA