Skuteczna korekta deklaracji podatkowej
REKLAMA
REKLAMA
W Kodeksie karnym skarbowym oprócz „klasycznej” regulacji odnoszącej się do czynnego żalu, a zawartej w art. 16 tego kodeksu, umiejscowiony został również przepis, który poprzez skuteczną korektę deklaracji podatkowej daje możliwość uniknięcia kary za popełnione przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Mowa o art. 16a Kodeksu karnego skarbowego. W świetle tego przepisu nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe ten kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyn tej korekty oraz w całości uiścił należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie. Należy wyjaśnić, że omawiany przepis wymaga aby korekta deklaracji podatkowej została złożona w sposób prawnie skuteczny, czyli zgodny z przepisami Ordynacji podatkowej lub ustawy o kontroli skarbowej. Rozwijając tę myśl podkreślić trzeba, że korekta ta musi zostać złożona przez podatnika, płatnika lub inkasenta.
REKLAMA
Zobacz również: Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych
Termin złożenia korekty deklaracji podatkowej
REKLAMA
Ponadto musi być ona złożona, w przypadku kontroli podatkowej przed jej wszczęciem, po jej zakończeniu oraz po zakończeniu postępowania podatkowego w zakresie jaki nie został objęty decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
W przypadku kontroli skarbowej korekta może zostać natomiast złożona przed wszczęciem postępowania kontrolnego oraz po jego zakończeniu w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego , a także w terminie 7 dni przed wydaniem decyzji lub wyniku kontroli, który to termin wyznaczony został kontrolowanemu przez organ kontroli do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego.
Możliwość złożenia prawnie skutecznej korekty zostaje natomiast zawieszona na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, a także na czas trwania postępowania kontrolnego za wyjątkiem wskazanego powyżej wyjątku – w zakresie objętym postępowaniem lub kontrolą.
Korekta deklaracji podatkowej - uzasadnienie
Ponadto aby korekta deklaracji mogła być uznana za skuteczną winna być złożona z podaniem przyczyn tej korekty. Należy zaznaczyć, że uzasadnienie korekty deklaracji podatkowej nie musi, jak to ma miejsce w przypadku „klasycznego” czynnego żalu, ujawniać okoliczności związanych z popełnieniem czynu lub osób współdziałających, co stanowi o ewidentnej przewadze instytucji opisanej w art. 16a Kodeksu karnego skarbowego nad instytucją „klasycznego” czynnego żalu.
Jak skutecznie złożyć czynny żal?
W celu skorzystania z niepodlegania karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe w związku z dokonaną korektą deklaracji podatkowej należy również uiścić uszczuploną lub nawet narażoną na uszczuplenie należność publicznoprawną. Warto podkreślić, że ustawodawca nie tylko postawił wymóg uiszczenia należności uszczuplonej, ale również tej narażonej jedynie na uszczuplenie, co z kolei przybiera formę dla podatnika niekorzystną.
Korekta deklaracji podatkowej sposobem na bezkarność za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe
Jeżeli powyższe okoliczności zostaną spełnione sprawca może cieszyć się bezkarnością. Opisana instytucja prawna to kolejny sposób uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej w związku z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. To swoista ugoda, w której dwie strony są wygrane, sprawca nie podlega karze, fiskus otrzymuje swoje pieniądze. Jeżeli sprawca godzi się na takie warunki, to ta forma zakończenia sprawy jest wartym rozważenia sposobem uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat