Wnosząc o tymczasowe aresztowanie prokurator musi udostępnić dowody

Łukasz Chmielniak
Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki
rozwiń więcej
Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych
Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych
rozwiń więcej
Wnosząc o tymczasowe aresztowanie prokurator musi udostępnić dowody. /Fot. Fotolia
Postępowanie w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztowania w kształcie sprzed 2 czerwca 2014 r. naruszało podstawowe zasady procesu karnego.

Podejrzany w ramach tego postępowania pozbawiony był bowiem praktycznie prawa do obrony. Działo się tak dlatego, że ani podejrzany, ani obrońca nie mogli przed posiedzeniem, na którym sąd podejmował decyzje w przedmiocie tymczasowego aresztowania zapoznać się z aktami sprawy w zakresie, w jakim zawierały one dowody uzasadniające złożony przez prokuratora wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

W praktyce wyglądało to w ten sposób, że we wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania na znacznym poziomie ogólności wskazany zostawał materiał dowodowy uzasadniający przedmiotowy wniosek, przy czym materiał ów przekazywany był przez prokuratora do zapoznania się jedynie sądowi.  

Zobacz serwis: Sprawy karne

Obowiązujące przed 2 czerwca 2014 r. przepisy Kodeksu postępowania karnego nakazywały co prawda udostępnić podejrzanemu i jego obrońcy dowody wskazane we wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania, a prokurator mógł odmówić zgody na ich udostępnienie jedynie w uzasadnionych przypadkach wymienionych w Kodeksie postępowania karnego, jednak te uzasadnione przypadki stały się w praktyce zasadą i ani podejrzany, ani obrońca z żadnymi dowodami zapoznać się przed posiedzeniem aresztowym nie mogli.

Ta niekorzystna dla obrońców sytuacja uległa jednak zmianie. W dniu 2 czerwca 2014r. w życie weszła bowiem nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, która nakazuje w każdym przypadku udostępniać podejrzanemu i jego obrońcy wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu, również akta sprawy w części zawierającej treść dowodów wskazanych we wniosku.  

Zadaj pytanie na Forum

Uważam, że przedmiotowa zmiana, choć ogólnie rewolucyjna, szczególną rolę będzie odgrywała w przypadku przestępstw gospodarczych. Tego typu sprawy cechują się bowiem znacznym stopniem skomplikowania oraz złożoności, często trudnym do zrozumienia przez osoby nie mające styczności z obrotem gospodarczym. Możliwość zapoznania się z dowodami powołanymi we wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania w sprawie karnej gospodarczej przed posiedzeniem w przedmiocie tymczasowego aresztowania będzie ogromnym atutem dla broniących w takich sprawach adwokatów, co – mam nadzieję – zmniejszy liczbę tymczasowych aresztów, często w moim przekonaniu stosowanych bezzasadnie.  

Powyższa zmiana była od dawna wyczekiwana przez adwokatów. Zmieniła ona bowiem diametralnie sposób procedowania w sprawach w przedmiocie tymczasowego aresztowania wprowadzając do postępowania przygotowawczego element kontradyktoryjności.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...