Jeżeli ma jednak miejsce sytuacja, że grzywna nie może zostać ściągnięta w drodze egzekucji, istnieje możliwość zamiany grzywny na inny rodzaj kary:
• za Twoją zgodą grzywna może zostać zamieniona na pracę społecznie użyteczną, przy czym w przypadku wykroczeń grzywna musi przekraczać 500 zł;
• jeśli nie uiścisz grzywny, mając taką możliwość, oraz nie podejmiesz wymienionej pracy, sąd orzeknie wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, która może trwać nawet do 12 miesięcy, lub w przypadku wykroczeń zastępczej kary aresztu, która może trwać do 30 dni (por. art. 25 § 2 Kodeks wykroczeń).
Jeżeli zapłata grzywny pociągnęłaby dla Ciebie lub Twojej rodziny zbyt ciężkie skutki, możesz złożyć wniosek o odroczenie wykonania grzywny lub wniosek o rozłożenie grzywny na raty, na czas nieprzekraczający jednego roku (w wyjątkowych wypadkach – trzech lat) (por. art. 49 Kodeks karny wykonawczy).
Zobacz: Formalne wymogi aktu oskarżenia
Jeżeli nie możesz uiścić grzywny z niezależnych od Ciebie przyczyn, a wykonanie tej kary w powyższy, zastępczy sposób nie było możliwe, sąd może umorzyć grzywnę w całości lub w części i nie będziesz jej musiał płacić w ogóle .
Została mi wymierzona kara ograniczenia wolności. Co może się stać, jeśli jej nie wykonam?
Gdyby zdarzyło się tak, że będziesz uchylał się od wykonania kary ograniczenia wolności, sąd:
• zamieni ją na zastępczą karę grzywny;
• jeśli zamiana na grzywnę byłaby niecelowa, kara ograniczenia wolności zostanie zamieniona na zastępczą karę pozbawienia wolności lub w przypadku wykroczeń na zastępczą karę aresztu.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.