Czy jako oskarżony mam obowiązek stawiennictwa w sądzie lub prokuraturze?
REKLAMA
REKLAMA
Masz również obowiązek zawiadamiać prokuratora lub sąd o każdej zmianie miejsca swojego zamieszkania lub pobytu trwającego dłużej niż 7 dni – o tym będziesz pouczony przed pierwszym przesłuchaniem.
REKLAMA
W razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa możesz zostać zatrzymany i sprowadzony przymusowo.
Czy moja obecność jako oskarżonego na rozprawie jest obowiązkowa?
Tak, co do zasady Twoja obecność na rozprawie jest obowiązkowa i jest to również Twoje prawo (por. art. 374 k.p.k.). Jeżeli Twoja obecność na rozprawie jest obowiązkowa, to gdy nie stawisz się i nie usprawiedliwisz swojej nieobecności, sędzia zarządzi Twoje natychmiastowe zatrzymanie i doprowadzenie lub przerwie w tym celu rozprawę albo ją odroczy (por. art. 382 Kodeks postępowania karnego).
Zobacz: Jak mogę uzyskać widzenie z bliskim tymczasowo aresztowanym
REKLAMA
Jeżeli postępowanie toczy się w trybie uproszczonym, to jeżeli doręczono Ci wezwanie na rozprawę, a Ty się nie stawisz, sąd może prowadzić postępowanie bez Twojego udziału. Jeżeli na rozprawie nie będzie również Twojego obrońcy, sąd może wydać w Twojej sprawie wyrok zaoczny.
W postępowaniu w sprawach o wykroczenia Twoja obecność jest obowiązkowa, o ile zostaniesz wezwany przez sąd. Gdy w takiej sytuacji nie stawisz się na rozprawie, sąd przeprowadzi rozprawę zaoczną, wynikiem której będzie wydanie wyroku zaocznego (por. art. 71 § 4 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat