Ile razy muszę przyjść na wezwanie? – o obowiązku stawiennictwa świadka i pokrzywdzonego
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek ten dotyczy także Ciebie jako pokrzywdzonego, gdyż w toku postępowania pełnisz również rolę świadka (por. art. 177 Kodeks postępowania karnego, por. art. 41 § 1 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia)
REKLAMA
Nieobecność bez powodu, czyli lekceważenie obowiązku złożenia zeznań w sprawie, obarczona jest sankcją kary pieniężnej w wysokości do 10000 zł (w przypadku wykroczeń – karą porządkową do 250 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania do 500 zł). Co więcej, możesz spodziewać się tego, że zostaniesz zatrzymany, a następnie będziesz przymusowo doprowadzony na przesłuchanie.
Poza postępowaniem w sprawach o wykroczenia, za nieusprawiedliwione niestawiennictwo grożą Ci także sankcja w postaci obciążenia kosztami, jakie powstały dodatkowo ze względu na Twoją nieobecność lub nawet areszt na czas do 30 dni, jeśli celowo i długotrwale unikasz złożenia zeznań.
Zobacz: Jak mogę pomóc tymczasowo aresztowanemu
Jeżeli jako pokrzywdzony wniosłeś do sądu prywatny akt oskarżenia lub wniosek o ukaranie, a następnie bez usprawiedliwienia nie stawisz się na rozprawie, sąd Twoje niestawiennictwo potraktuje jako odstąpienie od oskarżenia i umorzy postępowanie.
Podobnie sąd potraktuje Twoje nieusprawiedliwione niestawiennictwo na posiedzenie pojednawcze, które sąd wyznacza obowiązkowo po wniesieniu prywatnego aktu oskarżenia.
Jeżeli w sprawie o przestępstwo wytoczyłeś powództwo cywilne, przyjmując rolę powoda cywilnego, a nie stawisz się do chwili rozpoczęcia przewodu sądowego, sąd nie zajmie się Twoim powództwem, pozostawiając je bez rozpoznania, chyba że złożyłeś wcześniej wniosek o rozpoznanie powództwa mimo Twojej nieobecności.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat