Co mi grozi w razie nieodpowiedniego zachowania w sądzie?
REKLAMA
REKLAMA
Ponadto, także w przypadku naruszenia powagi, spokoju lub porządku czynności sądowych albo ubliżenia sądowi lub osobie uczestniczącej w postępowaniu, sąd może ukarać Cię karą porządkową grzywny w wysokości do 10000 zł lub karą pozbawienia wolności do 14 dni. Na postanowienie o ukaraniu karą porządkową przysługuje Ci zażalenie do sądu bezpośrednio przełożonego.
REKLAMA
Co grozi mi jako oskarżonemu w razie nieodpowiedniego zachowania w sądzie?
REKLAMA
Jeżeli będziesz się zachowywał w sposób zakłócający porządek rozprawy lub godzący w powagę sądu, sędzia udzieli Ci upomnienia. Jeżeli pomimo upomnienia nadal będziesz się zachowywał w nieodpowiedni sposób, sędzia może wydalić Cię na pewien czas z sali rozpraw (por. art. 375 Kodeks postępowania karnego, por. art. 81 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).
Jeżeli ze swej winy doprowadziłeś się do stanu niezdolności do udziału w rozprawie lub posiedzeniu z Twoim obowiązkowym uczestnictwem (np. na skutek samookaleczenia, czy też użycia alkoholu, narkotyków) sąd będzie mógł prowadzić postępowanie bez Twojej obecności, i to nawet, gdy jeszcze w sprawie nie składałeś wyjaśnień.
Zobacz: Kiedy mogę zostać zatrzymany?
Co może mnie spotkać, jeśli jako osoba pozbawiona wolności zachowam się nieodpowiednio?
Jako skazany podlegasz odpowiedzialności dyscyplinarnej za każde przekroczenie, czyli zawinione naruszenie zakazów lub nakazów, wynikających z ustawy, regulaminu lub ustalonego w zakładzie karnym porządku. Za popełnione przekroczenie może Ci zostać wymierzona kara dyscyplinarna. Karami dyscyplinarnymi są (por. art. 143 Kodeks karny wykonawczy):
• nagana;
• pozbawienie wszystkich lub niektórych niewykorzystanych przez Ciebie nagród lub ulg albo zawieszenie ich wykonania, na okres do 3 miesięcy;
• pozbawienie korzystania z udziału w niektórych zajęciach kulturalno-oświatowych lub sportowych, z wyjątkiem korzystania z książek i prasy, na okres do 3 miesięcy;
• pozbawienie możliwości otrzymania paczek żywnościowych, na okres do 3 miesięcy;
• pozbawienie lub ograniczenie możliwości dokonywania zakupów artykułów żywnościowych lub wyrobów tytoniowych, na okres do 3 miesięcy;43
• udzielanie widzeń w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt z osobą odwiedzającą, na okres do 3 miesięcy;
• obniżenie przypadającej Ci części wynagrodzenia za pracę, nie więcej niż o 25%, na okres do 3 miesięcy;
• umieszczenie w celi izolacyjnej na okres do 28 dni.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat