Kiedy mogę skorzystać z czynnego żalu w postępowaniu karnoskarbowym?
REKLAMA
REKLAMA
Czy złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego gwarantuje mi w każdej sytuacji skorzystanie z instytucji czynnego żalu?
REKLAMA
Niestety nie, Twoje zawiadomienie o popełnieniu przez Ciebie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego odniesie skutek tylko w sytuacji, gdy organ ścigania nie będzie posiadał żadnej wiedzy na temat tego czynu zabronionego (por. art. 16 § 5 Kodeks karny skarbowy).
REKLAMA
Augustyn postanowił przyznać się do popełnionego przez siebie przestępstwa skarbowego i w tym celu udał się do urzędu skarbowego. Gdy był na miejscu okazało się, że urząd już o wszystkim wie, gdyż ktoś dzień wcześniej złożył pisemne zawiadomienie, że Augustyn dopuścił się tego czynu.
Twoje zawiadomienie nie odniesie zamierzonego skutku także w sytuacji, gdy złożysz je po podjęciu przez organ ścigania czynności służbowej (np. przeszukanie, kontrola). Jeżeli jednak czynność ta nie dostarczy podstaw do wszczęcia postępowania o dany czyn zabroniony, to Twoje zawiadomienie będzie jak najbardziej skuteczne.
Do mieszkania Augustyna zapukała policja i rozpoczęła przeszukanie, gdyż uzyskała informacje, że Augustyn posiada nielegalnie banderole. Gdy policja znajdzie owe banderole Augustyn nie będzie mógł skorzystać z instytucji czynnego żalu. Jednak w sytuacji, gdy policja niczego nie znajdzie, Augustyn jak najbardziej będzie mógł do wszystkiego się przyznać i skorzystać z czynnego żalu.
Zobacz: Kiedy staję się podejrzanym
Pamiętaj jednak, że w żadnym wypadku nie będziesz mógł skorzystać z dobrodziejstwa czynnego żalu jeżeli:
• kierowałeś wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego;
• wykorzystałeś uzależnienie innej osoby od siebie, polecając jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego;
• zorganizowałeś grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierowałeś, chyba, że złożyłeś rzeczone zawiadomienie ze wszystkimi członkami grupy lub związku;
• nakłaniałeś inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko tej osobie postępowania o ten czyn zabroniony.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat