Czy oskarżony ma inne możliwości ugodowego zakończenia postępowania karnoskarbowego?
REKLAMA
REKLAMA
Na czym polega czynny żal w postępowaniu karnoskarbowym?
REKLAMA
Jeżeli po popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego zawiadomisz o tym fakcie organ powołany do ścigania (np. urząd skarbowy, urząd celny, Straż Graniczną), jednocześnie przedstawiając szczegóły związane z popełnieniem przez Ciebie danego czynu, a przede wszystkim informując organ o innych osobach, które wraz z Tobą uczestniczyły w jego popełnieniu, to nie będziesz podlegał karze. Wystąpi u Ciebie czynny żal.
Pamiętaj jednak – musisz poinformować organ o wszystkich współsprawcach, o których wiesz. Zatajenie danych choćby jednego z nich zablokuje Ci możliwość skorzystania z dobrodziejstwa czynnego żalu, bo właśnie taką nazwę nosi opisywana tu instytucja (por. art. 16 § 1 Kodeks karny skarbowy).
Zobacz: Jak przebiega przesłuchanie podejrzanego
Ponadto musisz naprawić wyrządzoną państwu przez Ciebie szkodę, czyli np. zapłacić zaległy podatek lub cło. Jeżeli Twój czyn nie doprowadził do powstania takiej szkody, lecz dzięki niemu wszedłeś w posiadanie jakichś przedmiotów, to powinieneś je oddać organowi (a jeżeli już ich nie masz – to musisz zapłacić ich równowartość pieniężną).
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Augustyn postanowił dorobić, odklejając z paczek papierosów banderole i sprzedając je.Handel banderolami jest zabroniony jako przestępstwo skarbowe. W sytuacji, gdy Augustyn zostanie złapany, lecz nie będzie w stanie wydać banderol, np. z powodu ich zniszczenia, nie będzie musiał zapłacić ich równowartości pieniężnej.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat