W jaki sposób realizowane jest moje prawo do informacji?
REKLAMA
REKLAMA
Co więcej, nawet gdy prawo nie przewiduje takiego obowiązku, to wspomniane wyżej organy i tak powinny udzielić Ci wszelkich koniecznych informacji o Twoich prawach i obowiązkach, a gdyby się okazało, że bez takiego pouczenia nie mogłeś się czegoś dowiedzieć lub odpowiednio zachować, to wyjątkowo również nie może to wywołać niekorzystnych dla Ciebie skutków (por. art. 16 Kodeks postępowania karnego, por. art. 8 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).
REKLAMA
Przykład: Augustyn w toku postępowania przyspieszonego o przestępstwo został poinformowany, że ma 14 dni na złożenie apelacji. W związku z tym złożył ją ostatniego, 14-tego dnia. Normalnie termin do złożenia apelacji w tym postępowaniu wynosi 7 dni, jednakże dlatego, że Augustyn został błędnie poinformowany, jego apelacja zostanie przyjęta.
W jaki sposób mogę uzyskać informację na temat mojej sprawy w prokuraturze?
W postępowaniu przed prokuratorem jako podejrzany lub pokrzywdzony jesteś stroną. W związku z tym masz prawo do uzyskania informacji na temat Twojej sprawy. Informacji tych udzieli Ci sekretariat właściwej prokuratury albo prokurator lub policjant prowadzący sprawę. Informacji możesz zasięgnąć osobiście w prokuraturze lub przez telefon, powołując się na sygnaturę sprawy.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat