O czym jako pokrzywdzony będę informowany przez organy prowadzące postępowanie?
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze, jeśli to Ty złożyłeś zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, w ciągu 6 tygodni powinieneś zostać poinformowany o wszczęciu bądź odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.
REKLAMA
Po drugie, każdorazowo jesteś zawiadamiany o przesłaniu aktu oskarżenia lub wniosku o ukaranie do sądu oraz pouczany o uprawnieniach związanych z dochodzeniem roszczeń majątkowych, a w razie potrzeby także o prawie do zgłoszenia oświadczenia o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
Zobacz: Co mogę zrobić gdy odmówiono mi widzenie z bliskim
O ile nie zrezygnujesz z tego uprawnienia, powinieneś być informowany o zmianie, nieprzedłużeniu lub uchyleniu tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego lub oskarżonego (por. art. 253 § 3 Kodeks postępowania karnego).
W postępowaniu wykonawczym sędzia penitencjarny lub dyrektor zakładu karnego, na Twój uprzedni wniosek, niezwłocznie zawiadomią Cię o zwolnieniu skazanego z zakładu karnego po odbyciu kary, o ucieczce skazanego z zakładu karnego, a także o wydaniu decyzji, na podstawie której skazany może czasowo lub przed przewidywanym terminem zakończenia kary pozbawienia wolności opuścić zakład karny.
O prawie do złożenia takiego wniosku powinieneś zostać pouczony przez sąd kierujący orzeczenie do wykonania (por. art. 168a Kodeks karny wykonawczy).
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat