Czy mogę przeglądać akta w toku sprawy przed prokuratorem?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli chciałbyś uzyskać kserokopie konkretnych stron akt, to sporządź wniosek o wyrażenie zgody na wykonanie kserokopii. Poproś pracownika, aby je dla Ciebie sporządził. Za wykonane kserokopie będziesz musiał zapłacić 1 zł od strony, a w przypadku kopii uwierzytelnionej – 6 zł.
REKLAMA
Jako podejrzanemu, w toku postępowania przygotowawczego, przysługuje Ci prawo wglądu do akt sprawy w części zawierającej dowody wskazane we wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania oraz wymienione w postanowieniu o zastosowaniu albo przedłużeniu tymczasowego aresztowania. Prokurator może odmówić zgody na udostępnienie akt w tej części tylko w określonych przypadkach (por. art. 156 § 5a k.p.k.).
W jaki sposób mogę uzyskać informację na temat mojej sprawy w sądzie?
W postępowaniu przed sądem jako oskarżony (obwiniony) również jesteś stroną postępowania, masz więc prawo uzyskać informację od pracowników sekretariatu właściwego wydziału o stanie Twojej sprawy. Jeśli jako pokrzywdzony pełnisz rolę oskarżyciela lub powoda cywilnego, masz to samo uprawnienie.
Zobacz: Kiedy podejrzany może mieć widzenia z bliskimi
Jak i gdzie mogę przeglądać akta w toku sprawy w sądzie?
Również w postępowaniu przed sądem, jeśli jesteś stroną postępowania, masz prawo przeglądania akt sprawy sądowej, jak również możliwość sporządzania z nich odpisów – cena kopii jest taka sama jak w prokuraturze (por. art. 156 § 1 Kodeks postępowania karnego, por. art. 38 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).
Czy mogę robić zdjęcia aparatem fotograficznym przeglądając akta?
Możesz wystąpić do prokuratora lub sądu o wyrażenie zgody na wykonanie zdjęć interesującym Cię stronom akt aparatem fotograficznym. Za wykonanie zdjęć nie pobiera się żadnej opłaty.
Czy sąd lub prokurator będzie mnie informować o podejmowanych decyzjach i prowadzonych czynnościach?
REKLAMA
Masz prawo wziąć udział w posiedzeniu, jeżeli ma to znaczenie dla ochrony Twoich praw i interesów, o ile ustawa przyznaje Ci możliwość uczestnictwa w danym posiedzeniu. W związku z tym zostaniesz poinformowany przez sąd o miejscu i terminie posiedzenia, pisemnie lub ustnie podczas rozprawy.
Jeżeli zostanie wydane poza rozprawą jakieś orzeczenie lub zarządzenie, na które przysługuje Ci środek zaskarżenia, a nie uczestniczyłeś w posiedzeniu, na którym zostało wydane, sąd obowiązkowo Ci je doręczy. Pamiętaj w związku z tym, że jeżeli nie brałeś udziału w rozprawie, w Twoim interesie jest uzyskać w sądzie informację, czy i ewentualnie jakiej treści orzeczenie zostało wydane, ponieważ sąd nie doręczy Ci jego odpisu.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat