W jaki sposób mogę realizować prawo do składania wniosków dowodowych?
REKLAMA
REKLAMA
We wniosku dowodowym powinieneś podać oznaczenie dowodu oraz okoliczności, które mają być w ten sposób udowodnione. Możesz także podać sposób przeprowadzenia zaproponowanego przez Ciebie dowodu.
REKLAMA
Pamiętaj, że Twój wniosek dowodowy może zmierzać do wykrycia lub oceny właściwego dowodu; oznacza to, że poprzez udowodnienie jednej okoliczności chcesz wykazać inną, ważniejszą.
Jako pokrzywdzony w postępowaniu przed sądem możesz składać wnioski dowodowe tylko wtedy, gdy występujesz w roli oskarżyciela bądź powoda cywilnego.
Zobacz: Jak ustanowić obrońcę
Czy sąd uwzględni każdy mój wniosek dowodowy?
Nie, sąd nie uwzględni Twojego wniosku dowodowego, jeżeli:
• przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne (np. zawnioskowałeś o przesłuchanie księdza na okoliczność tego, czego dowiedział się na spowiedzi);
• okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z Twoim twierdzeniem;
• dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności (np. gdy zawnioskowałeś o przeprowadzanie oględzin miejsca, które obecnie wygląda zupełnie inaczej niż w chwili zdarzenia);
• dowodu nie da się przeprowadzić (np. zawnioskowałeś o przesłuchanie nieżyjącego świadka);
• wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania (por. art. 170 Kodeks postępowania karnego).
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat