Czy mogę odwoływać się od decyzji organów postępowania wykonawczego?
REKLAMA
REKLAMA
W jakich sytuacjach mogę złożyć skargę w postępowaniu wykonawczym?
REKLAMA
REKLAMA
Skarga stanowi swoisty i właściwy postępowaniu wykonawczemu środek zaskarżenia i przysługuje Ci ona na decyzję prezesa sądu, upoważnionego sędziego, sędziego penitencjarnego, dyrektora zakładu karnego, aresztu śledczego, dyrektora okręgowego i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej albo osoby kierującej innym zakładem przewidzianym w przepisach prawa karnego wykonawczego, komisji penitencjarnej, sądowego kuratora zawodowego oraz innego organu uprawnionego do wykonywania orzeczeń (por. art. 7 § 1 w zw. z art. 2 pkt 3–6 i 10 Kodeks karny wykonawczy).
Możesz zaskarżyć tę decyzję z powodu jej niezgodności z prawem. Skarga przysługuje Ci w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia lub doręczenia decyzji, można ją złożyć pisemnie albo ustnie (por. art. 19 § 2 k.k.w.) – z tej czynności zostanie sporządzony protokół. Na ostateczną decyzję (postanowienie) sądu w przedmiocie Twojej skargi nie przysługuje Ci zażalenie (por. art. 7 § 5 k.k.w.).
Zobacz: Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?
Na jakie rozstrzygnięcia przysługuje mi zażalenie w postępowaniu wykonawczym?
Dzięki zażaleniu możesz odwołać się od orzeczenia sądu, które jest postanowieniem. Zasadą jest, że zażalenie przysługuje Ci na każde postanowienie sądu, które rozstrzyga kwestie unormowane w Kodeksie karnym wykonawczym, chyba że ustawodawca wyraźnie napisał, że na określone rozstrzygnięcie zażalenie nie przysługuje (por. art. 6 § 1 k.k.w.). Zatem zupełnie wyjątkowo zażalenie nie przysługuje w sytuacji:
• postanowienia sądu o utrzymaniu w mocy, uchyleniu albo zmianie zaskarżonej przez Ciebie decyzji organu postępowania wykonawczego z powodu jej niezgodności z prawem (por. art. 7 § 5 k.k.w.);
• gdy w toku posiedzenia sąd na Twój wniosek dopuści do udziału w postępowaniu osobę godną zaufania jako Twojego przedstawiciela (por. art. 42 § 3 k.k.w.).
Zauważ, że w postępowaniu wykonawczym na zarządzenie sędziego nie przysługuje zażalenie, lecz skarga.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat