Co to jest wyrok zaoczny?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli w takiej sprawie jako oskarżony otrzymasz wezwanie na rozprawę, ale nie stawisz się na niej ani Ty, ani Twój obrońca, to sąd może prowadzić sprawę bez Twojego udziału i wydać wyrok zaoczny, który zostanie Ci doręczony.
REKLAMA
Co mam zrobić, jeżeli nie zgadzam się z jego treścią?
Jeśli nie zgadzasz się z tym wyrokiem, to w terminie 7 dni od otrzymania odpisu jako oskarżony możesz wnieść sprzeciw. W tym sprzeciwie powinieneś usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie i dołączyć odpowiednie dokumenty, np. usprawiedliwienie od lekarza sądowego, że byłeś chory i nie mogłeś przyjść na rozprawę. Sąd nie uwzględni Twojego sprzeciwu, jeżeli uzna Twoją nieobecność za nieusprawiedliwioną i wyda wtedy stosowne postanowienie.
Zobacz: Wznowienie postępowania - ogólna charakterystyka
REKLAMA
Na takie postanowienie służy Ci zażalenie. Jeżeli natomiast sąd uwzględni Twój sprzeciw, to Twoja sprawa zostanie ponownie rozpoznana (por. art. 482 Kodeks postępowania karnego). Pamiętaj również, że wyrok zaoczny, jak każdy wyrok, można zaskarżyć apelacją. Dlatego warto wraz ze sprzeciwem złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku, co umożliwi Ci – w razie nieuwzględnienia sprzeciwu – sporządzenie apelacji i odwołanie się do sądu II instancji (por. art. 428 § 1 k.p.k.).
W podobnym przypadku wyrok zaoczny może być również wydany w postępowaniu w sprawie o wykroczenie (wystarcza tylko Twoja nieobecność jako obwinionego), jednak wówczas taki wyrok zaskarżasz normalnie za pomocą apelacji, na ogólnych zasadach (por. art. 71 § 4 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia ).
Pokrzywdzony, będący oskarżycielem lub powodem cywilnym, w każdym przypadku wydania wyroku zaocznego może go zaskarżyć wnosząc apelację.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat