Kiedy jest możliwe wyłączenie sędziego z postępowania?
REKLAMA
REKLAMA
Czy każdy sędzia i w każdym przypadku będzie rozpatrywał moją sprawę?
REKLAMA
Nie, są takie sytuacje, w których sędzia zostanie wyłączony, co oznacza, że nie będzie on orzekał w danej sprawie, tylko zostanie zastąpiony przez innego sędziego. Jeżeli istnieją wątpliwości co do obiektywizmu sędziego, podlega on wyłączeniu, czyli nie może uczestniczyć w rozstrzyganiu sprawy.
Istnieją sytuacje, w których bez względu na to czy sędzia faktycznie byłby stronniczy, jest on wyłączony ze sprawy automatycznie, np. gdy sprawa dotyczy tego sędziego bezpośrednio, gdy miałby orzekać w sprawie swojego małżonka lub krewnych, gdy był świadkiem czynu, o który sprawa się toczy.
Zobacz: Jak mogę pomóc tymczasowo aresztowanemu?
REKLAMA
Sędzia może okazać się nieobiektywny także z wielu innych przyczyn; jeżeli wiesz o takiej okoliczności to musisz złożyć wtedy odpowiedni wniosek. Należy zrobić to w formie ustnej lub pisemnej i skierować do sądu, który ma orzekać w sprawie.
We wniosku musisz wyjaśnić dlaczego uważasz, że sędzia, którego wyłączenia żądasz, nie będzie obiektywny i nie powinien orzekać w tej sprawie (por. art. 40, 41, 42 Kodeks postępowania karnego, por. art. 16 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).
Augustyn został oskarżony o kradzież samochodu. Okazało się, że sędzią w tej sprawie ma być jego sąsiad, z którym nie ma on najlepszych stosunków. W tej sytuacji Augustyn może złożyć wniosek o wyłączenie sędziego od orzekania w jego sprawie.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat