Czy zdanie pokrzywdzonego ma znaczenie w kwestii ścigania sprawcy wykroczenia?
REKLAMA
REKLAMA
Twoje żądanie musi być wyrażone we wniosku o ściganie, bez którego policja nie podejmie działań w sprawie (por. art. 6 k.p.w.). Wśród nich można wymienić m.in.: kradzież rzeczy o wartości do 250 zł na szkodę osoby najbliższej (por. art. 119 Kodeksu wykroczeń), umyślne niszczenie cudzej rzeczy o wartości do 250 zł (por. art. 124 k.w.), zabór, przywłaszczenie lub umyślne niszczenie, uszkodzenie cudzej rzeczy, która nie przedstawia wartości majątkowej (np. list prywatny) (por. art. 126 k.w.).
REKLAMA
W sprawach dotyczących wykroczeń ściganych na żądanie możesz ponadto sam wnieść do sądu wniosek o ukaranie sprawcy jako oskarżyciel posiłkowy. Możesz uczynić to także w odniesieniu do pozostałych wykroczeń, o ile w ciągu miesiąca od zawiadomienia policji (lub innego właściwego organu) o ich popełnieniu nie zostanie przez nią wniesiony do sądu wniosek o ukaranie (por. art. 25 § 4, 27, 28 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).
Zobacz: Kiedy staję się podejrzanym?
Jak powinien wyglądać wniosek o ukaranie sprawcy wykroczenia?
Wniosek o ukaranie powinien zawierać (por. art. 119 k.p.k., 57 k.p.w.):
• oznaczenie sądu, do którego jest kierowany;
• Twoje dane (imię, nazwisko, adres zamieszkania);
• imię, nazwisko i adres obwinionego (ewentualnie inne dane niezbędne do ustalenia jego tożsamości);
• określenie zarzucanego obwinionemu czynu ze wskazaniem miejsca, czasu, sposobu i okoliczności jego popełnienia;
• wskazanie dowodów;
• datę i Twój podpis.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA