Jak doręczane są przesyłki w postępowaniu karnym?

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Jak doręczane są przesyłki w postępowaniu karnym?/ fot. Fotolia
W postępowaniu karnym generalną zasadą jest doręczanie pism adresatowi osobiście. Za doręczenie przesyłek odpowiada poczta, inny niż poczta podmiot trudniący się doręczaniem korespondencji, pracownik organu wysyłającego lub Policja. Co jednak w sytuacji, gdy adresata nie ma w mieszkaniu?

Zasady doręczania przesyłek w postępowaniu karnym zostały uregulowane w Kodeksie postępowania karnego (dalej: k.p.k.) oraz w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism organów procesowych w postępowaniu karnym. Zgodnie z k.p.k. przesyłki w postaci pism tj. orzeczeń i zarządzeń i innych pism powstałych w wyniku postępowania karnego, doręcza się w uwierzytelnionych odpisach, jeżeli ustawa nakazuje ich doręczenie, w taki sposób by ich treść nie została ujawniona osobom niepowołanym.

Kto odpowiada za doręczenie?

Wskazana korespondencja może zostać doręczona przez:

  1. pocztę,
  2. inny (niż poczta) podmiot trudniący się doręczaniem korespondencji,
  3. pracownika organu wysyłającego,
  4. Policję (w razie niezbędnej konieczności).

W postępowaniach karnych, w których ustalono tylu pokrzywdzonych, że ich indywidualne zawiadomienie o przysługujących im uprawnieniach spowodowałoby poważne utrudnienie w prowadzeniu postępowania, istnieje możliwość zawiadomienia ich poprzez ogłoszenie w prasie, radiu lub telewizji.

Doręczenie do rąk adresata

Generalną zasadą doręczania przesyłek w postępowaniu karnym jest ich doręczanie do rąk adresata w jego mieszkaniu. W sytuacji gdy doręczenie przesyłki adresatowi osobiście jest niemożliwe z uwagi na jego chwilową nieobecność w mieszkaniu, pismo doręcza się dorosłemu domownikowi. Jeżeli nie jest możliwe przekazanie przesyłki również dorosłemu domownikowi, to pismo doręcza się administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, pod warunkiem, że podejmą się oddać pismo adresatowi.

Awizo

W sytuacji gdy wyżej wskazane sposoby doręczenia zawiodą, zastosowanie znajdzie art. 133 k.p.k. Wskazany przepis reguluje tzw. doręczenie zastępcze, które polega na tym, że w razie braku możliwości doręczenia pisma przesłanego za pośrednictwem operatora pocztowego, pozostawia się je w najbliższej placówce pocztowej tego operatora. W przypadku gdy przesyłka została przesłana w inny sposób niż za pośrednictwem operatora pocztowego, pozostawia się ją w najbliższej jednostce Policji albo we właściwym urzędzie gminy.

Adresat przesyłki powinien zostać zawiadomiony o pozostawieniu pisma w placówce pocztowej poprzez umieszczenie zawiadomienia (awizo) w skrzynce do doręczania korespondencji bądź na drzwiach mieszkania adresata lub w innym widocznym miejscu ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono oraz, że należy je odebrać w ciągu 7 dni. Jeżeli w ciągu tego terminu pismo nie zostanie odebrane, czynność zawiadomienia powtarza się jeszcze raz.

W razie dokonania w/w czynności pismo uznaje się za doręczone.

Pismo może zostać również przekazane upoważnionej do odbioru korespondencji w miejscu stałego zatrudnienia adresata.

Kto może odebrać pismo z placówki pocztowej?

Przesyłka, która została pozostawiona w placówce pocztowej może zostać odebrana (za pokwitowaniem odbioru) adresatowi, jego przedstawicielowi ustawowemu, albo osobie upoważnionej przez adresata będącego adwokatem lub radcą prawnym na podstawie pełnomocnictwa pocztowego.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1904)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism organów procesowych w postępowaniu karnym (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 553)

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...