Działalność terrorystyczna
Przestępstwo o charakterze terrorystycznym zostało określone w Kodeksie karnym. Zgodnie z jego treścią, jest to czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 5 lat, popełniony w celu:
- poważnego zastraszenia wielu osób,
- zmuszenia organu władzy publicznej Polski lub innego państwa albo organu organizacji międzynarodowej do podjęcia lub zaniechania określonych czynności,
- wywołania poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Polski, innego państwa lub organizacji międzynarodowej.
Przestępstwem tego rodzaju jest również groźba popełnienia takiego czynu.
Jak dotąd, wszelkiego rodzaju publikacje na temat broni, materiałów pirotechnicznych, nie były objęte regulacją dotyczącą działalności terrorystycznej. Wkrótce ulegnie to zmianie.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Nowy artykuł w Kodeksie karnym
Pod koniec lipca 2011 roku zostało znowelizowanych wiele ustaw karnych. Rozszerzono również odpowiedzialność za przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
W Kodeksie karnym pojawi się artykuł 255a, który przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat za rozpowszechnianie lub publiczne prezentowanie treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
Za takie uważane będą m.in. materiały instruktażowe umieszczone na stronach internetowych. Co prawda, przepis obejmuje tylko osoby, których zamiarem jest popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym, jednak wszystko będzie zależało od tego, co zostanie zamieszczone w Internecie. Jeżeli będzie to np. instrukcja konstruowania bomby, jej autor musi liczyć się z tym, że usłyszy zarzuty.
Osoba zostanie ukarana bez względu na to, czy do zamachu rzeczywiście doszło czy też został on w odpowiednim momencie udaremniony. Nie będzie miało również znaczenia to, czy sprawca pomagał lub namawiał do popełnienia czynu konkretną osobę czy prezentował określone treści bliżej nieokreślonemu kręgowi osób.
Zobacz serwis: Kodeks karny
Skąd potrzeba zmian?
Zmiany w Kodeksie karnym są odpowiedzią na decyzję ramową rady Unii Europejskiej w sprawie zwalczania terroryzmu. Jako państwo członkowskie Unii, jesteśmy zobowiązani dostosowywać obowiązujące w kraju przepisy prawne do norm europejskich.
Wyżej wspomniana decyzja ramowa zobowiązuje państwa członkowskie do karania osób nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym.