Czy osoba, która popełniła wykroczenie może zostać policjantem?
REKLAMA
REKLAMA
Kto może zostać policjantem?
Obecnie, ustawa o Policji przewiduje, że służbę w Policji może pełnić osoba spełniająca następujące warunki:
REKLAMA
- posiada obywatelstwo polskie;
- ma nieposzlakowaną opinię;
- nie była karana;
- korzysta z pełni praw publicznych;
- posiada co najmniej średnie wykształcenie;
- posiada zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować.
Ważne: Jeżeli kandydat nie ma wykształcenia średniego, ale w toku postępowania kwalifikacyjnego zostanie stwierdzone, że kandydat wykazuje szczególne predyspozycje do służby w Policji, komendant wojewódzki Policji może wyrazić zgodę na przyjęcie go do służby w oddziałach prewencji Policji.
Nowelizacja ustawy ma wprowadzić zmiany w zakresie wymogu niekaralności kandydata na policjanta.
Zobacz serwis: Policja
Niekaralność za przestępstwo i wykroczenie
REKLAMA
Jednym z wymogów ubiegania się do służby w Policji jest niekaralność, rozumiana jako niekaralność za przestępstwo, ale i wykroczenie. W uzasadnieniu do zmian w ustawie o Policji, jej autorzy wskazują, że jest to rozwiązanie nieracjonalne, ze względu na to, iż odbiera to możliwość pełnienia służby nawet tym osobom, które popełniły drobne wykroczenia.
Wskazują również, iż inne regulacje (np. dotyczące służby w Straży Granicznej czy Centralnym Biurze Antykorupcyjnym) stawiają kandydatom wymóg niekaralności za przestępstwo. W związku z tym, w projekcie ustawy zmieniającej pojawiło się rozwiązanie, by służbę w Policji mogła pełnić osoba, która nie była skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Z pojęcia „niekaralności” wyłączy się więc wykroczenia.
Zobacz serwis: Wykroczenia
Postępowanie kwalifikacyjne
Przyjęcie kandydata do służby w Policji jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.
W pierwszej kolejności, kandydat powinien złożyć podanie o przyjęcie do służby, kwestionariusz osobowy oraz dokumenty stwierdzające wymagane wykształcenie, kwalifikacje zawodowe i dane o uprzednim zatrudnieniu.
Kolejne etapy postępowania to: test wiedzy, test sprawności fizycznej oraz test psychologiczny, przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej, ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w
Policji, a także sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA