Nowe zasady przyjęć do służby w Policji
REKLAMA
REKLAMA
Ogłoszenia o naborze
REKLAMA
Nabór do Policji przeprowadza się w formie konkursu. Terminy przyjęć do służby ustala Komendant Główny Policji, co najmniej raz w roku, określając jednocześnie liczbę osób planowanych do przyjęcia.
Ogłoszenia podawane są do publicznej wiadomości. Do tej pory, ogłoszenia zamieszczane miały być w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym oraz na stronie internetowej Komendy Głównej Policji. Po zmianach, pozostał jedyne wymóg umieszczenia ogłoszenia na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji.
Na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych Policji umieszcza się ogłoszenia o przyjmowaniu do służby w podległych jednostkach organizacyjnych Policji.
Takie ogłoszenia umieszcza się również w siedzibach tych komend oraz w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy.
Na podstawie liczny kandydatów do służby, którzy złożyli wymagane dokumenty, może zostać podjęta decyzja o czasowym wstrzymaniu możliwości składania dokumentów. Taka informacja powinna również zostać ogłoszona na stronie internetowej, w Biuletynie oraz w siedzibie odpowiednich komend i urzędach pracy.
Zobacz: Uprawnienia służb porządkowych
Etapy postępowania kwalifikacyjnego
Postępowania kwalifikacyjne jest kilkuetapowe i składa się z:
1. oceny złożonych przez kandydata dokumentów;
2. przeprowadzenia rozmowy wstępnej;
3. sprawdzenia prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata;
4. oceny sprawności fizycznej;
5. przeprowadzenia testu psychologicznego (ocena predyspozycji intelektualnych i osobowościowych);
6. oceny umiejętności formułowania wypowiedzi, nawiązywania i podtrzymywania kontaktu werbalnego i niewerbalnego;
7. ustalenia przez komisję lekarską zdolności fizycznej i psychicznej kandydata.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Ponadto, kandydat do służby w Policji będzie musiał przejść test z zakresu zagadnień dotyczących funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego.
Przed zmianami test obejmował tylko wiedzę z zakresu funkcjonowania administracji publicznej oraz bezpieczeństwa publicznego.
Zmiany zasad przyjęć do służby wojskowej wprowadzają możliwość ponownego udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Kandydat może przystąpić do kolejnego postępowania nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania poprzedniego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA