Co to jest e-Posterunek?

Magdalena Przepiórka
rozwiń więcej
Zadaniem systemu jest wsparcie obsługi druków procesowych.
Od października 2010 r. w pięciu komendach wojewódzkich w Polsce ma ruszyć projekt e-Posterunek. Nowy system obejmie Warszawę, Kraków, Poznań, Szczecin i Wrocław. Do końca 2011 r. ma działać na terenie całego kraju. Specjalne oprogramowanie ma przede wszystkim usprawnić pracę jednostek organizacyjnych Policji.

Założenia projektu

Celem aplikacji e-Posterunek jest usprawnienie pracy jednostek organizacyjnych Policji, przede wszystkim służb dochodzeniowo-śledczych prowadzących postępowanie przygotowawcze.

Zadaniem systemu jest wsparcie obsługi druków procesowych, z zastosowaniem mechanizmów gromadzenia określonych danych w sposób eliminujący ich wielokrotne wpisywanie, głównie w ramach prowadzonych postępowań dotyczących przestępstw.

Jak to działa

E-Posterunek będzie wspierał obsługę spraw i zdarzeń, a w szczególności tworzenie, zarządzanie i utrzymanie dokumentacji procesowej. Oprócz tego usprawni obsługę spraw i optymalizację czasu generowania druków procesowych.

Funkcjonariusze z dochodzeniówki oraz wydziałów kryminalnych, zamiast wypełniać niezliczone ilości formularzy, będą wklepywać w komputer jedną aplikację. Ma to skrócić o 30% pracę policjantów.

Zobacz również serwis: Aktualności

Dzięki aplikacji e-Posterunek Policjant na miejscu przestępstwa przesłucha pokrzywdzonego oraz świadków i od razu wydrukuje protokoły, które da im do podpisania. Dzisiaj nie ma takiej możliwości. Pokrzywdzony jest wzywany na komendę, by złożyć zeznania.

Ponieważ program e -Posterunek zawiera specjalistyczne katalogi z informacjami, dzięki którym policjant precyzyjnie opisze np. dowody rzeczowe: użytą w rozboju broń czy nóż albo skradzioną biżuterię czy obraz, protokoły staną się bardziej przejrzyste.

Warto zwrócić uwagę na to, że dzięki integracji aplikacji ePosterunek z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP) obywatel, poprzez www.epuap.gov.pl, może złożyć zawiadomienie o zdarzeniu nie wymagającym natychmiastowej interwencji np. zgłosić zaginięcie osoby.

Zobacz również: Jakie są prawa i obowiązki świadka

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...