Reforma emerytalna służb mundurowych
REKLAMA
REKLAMA
Reforma obejmie Funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Więziennej i żołnierzy.
REKLAMA
Zmiany przechodzenia na emeryturę będą dotyczyły tylko funkcjonariuszy wstępujących do służby po 1 stycznia 2012 roku. Emerytura będzie ustalana na podstawie kapitału emerytalnego zgromadzonego na koncie w ZUS. Jednocześnie funkcjonariusze objęci nowymi przepisami będą musieli oszczędzać na przyszłą emeryturę w OFE.
Zobacz: Kiedy policjant może zostać zwolniony ze służby?
Powszechny wiek emerytalny
Rząd planując objęcie funkcjonariuszy powszechnym systemem emerytalnym, uznał za niesprawiedliwą społecznie obecną sytuację, w której jedna osoba musi pracować do 65 roku życia, a inna może zakończyć aktywność zawodową po 15 latach i to bez względu na wiek. Ponieważ jednak służba mundurowa wiąże się ze sprawnością fizyczną, która w pewnym wieku może być już ograniczona, Rząd proponuje 45 letnim funkcjonariuszom na koszt państwa zdobycie nowego zawodu, umożliwiającego pracę do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w stosunku do mężczyzn.
Funkcjonariuszom nie będą przysługiwały emerytury pomostowe
Propozycje zmian nie uwzględniają żadnych przywilejów emerytalnych, nie będzie wprowadzony ani minimalny wiek emerytalny ani minimalny staż uprawniający do nabycia emerytury. Rząd argumentując swoje stanowisko podkreśla, że „ jeśli ktoś siedzi za biurkiem to reszta obywateli nie ma powodu, aby fundować mu takie przywileje”. Wyjątek stanowią funkcjonariusze służb mundurowych, którzy codziennie ryzykują życiem i są poddani ekstremalnym warunkom, np. służąc na misjach zagranicznych. W ich przypadku przywilej wcześniejszej emerytury jest uzasadniony.
Zobacz również serwis: Emerytury
Reforma emerytalna wzbudza duże kontrowersje. Funkcjonariusze posiadający uprawnienia emerytalne składają wnioski o odejście ze służby. Policjanci i wojskowi nie chcą czekać na odebranie im przywilejów emerytalnych. Nie przekonują ich wyjaśnienia, że nowy system będzie obowiązywał jedynie funkcjonariuszy wstępujących do służby w 2012. Związkowcy grożą akcjami protestacyjnymi przeciwko rządowym planom reformy emerytalnej. O tym czy nowa ustawa określająca zasady przechodzenia na tzw. emeryturę mundurową ma szansę na uchwalenie, zdecydują posłowie i senatorowie. Zmiana przepisów emerytalnych wymaga większości parlamentarnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat