Szkolenia dla funkcjonariuszy policji
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązkowe szkolenie zawodowe
REKLAMA
Wszyscy nowo przyjęci funkcjonariusze, niezależnie od posiadanego wykształcenia bądź doświadczenia, mają obowiązek odbycia podstawowego szkolenia zawodowego, przygotowującego do wykonywania zadań służbowych na stanowiskach, na których wymagane są podstawowe kwalifikacje zawodowe, np. asystentów, detektywów, instruktorów, dzielnicowych. Dopiero po ukończeniu tego szkolenia osoba przyjęta do służby w Policji zostaje skierowana do odbycia służby przygotowawczej na okres trzech lat, po upływie których policjant zostaje mianowany na stałe. Warto jednak pamiętać, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach przełożony może skrócić okres służby przygotowawczej policjanta albo całkowicie zwolnić go z obowiązku jej odbywania.
Szkolenia zawodowe dla absolwentów szkół wyższych
Policjanci w służbie stałej mogą być skierowani na nieobowiązkowe szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych, umożliwiających uzyskanie kompetencji do wykonywania zadań służbowych na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje zawodowe wyższe, między innymi komendantów, zastępców komendantów, dyrektorów czy też naczelników. Funkcjonariusze zainteresowani odbyciem takiego szkolenia muszą posiadać wykształcenie wyższe, określony staż służby, złożyć pisemny raport w tej sprawie oraz mieć zapewnione, bezpośrednio po ukończeniu szkolenia, stanowisko służbowe. Szkolenie kończy się złożeniem egzaminu oficerskiego oraz jest koniecznym warunkiem do mianowania na pierwszy stopień w korpusie oficerów młodszych policji, czyli podkomisarza policji.
Zobacz również serwis: Wykroczenia
Doskonalenie zawodowe
Zainteresowani policjanci mogą odbyć doskonalenie zawodowe, bez względu na zajmowane stanowisko, posiadany stopień policyjny czy wykształcenie. Służy ono przede wszystkim podnoszeniu kwalifikacji i wiedzy zawodowej. Szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego prowadzone są głównie przez Szkoły Policji w postaci kursów specjalistycznych zapoznających uczestników z najnowszymi metodami działania i organizacji pracy oraz bieżącymi zmianami w systemie prawa.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat