Etapy rekrutacji do służby w policji
REKLAMA
REKLAMA
Podczas rozmowy wstępnej pracownicy komórek ds. doboru przekażą kandydatom podstawowe informacje na temat służby w Policji – podadzą terminy przyjęć, warunki szkoleń, wysokość zarobków, a przede wszystkim przedstawią dalszy przebieg postępowania kwalifikacyjnego, polegającego na obowiązkowym zaliczeniu kolejno następujących etapów:
REKLAMA
Test wiedzy
Test wiedzy zawiera 40 pytań dotyczących funkcjonowania administracji publicznej, bezpieczeństwa publicznego oraz wiedzy o społeczeństwie. Test ma charakter rankingowy, dlatego niezależnie od jego wyniku każdy kandydat przechodzi do kolejnego etapu. Warto jednak powalczyć o punkty, które uwzględniane są w ogólnej klasyfikacji.
Test sprawności fizycznej
Kandydat przystępujący do tego etapu musi posiadać zaświadczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Weryfikacja sprawności polega na pokonaniu toru przeszkód w określonym czasie, który przeliczany jest następnie na punkty. Wynik negatywny z oceny sprawności fizycznej kandydat może poprawić, jeżeli w terminie od 30 do 60 dni od dnia, w którym uzyskał dany wynik złoży oświadczenie, że w dalszym ciągu ubiega się o przyjęcie do służby w Policji. Wówczas w najbliższym terminie przystąpi do poprawy tego etapu. Jeżeli ponownie uzyska wynik negatywny będzie mógł przystąpić po raz kolejny do procedury doboru po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego.
Badania psychologiczne
Badania psychologiczne przeprowadzane przez psychologów zatrudnionych w policji, mają na celu sprawdzenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydata do służby w policji. W razie uzyskania negatywnego wyniku z testu psychologicznego kandydaci mogą ponownie przystąpić do rekrutacji po upływie 12 miesięcy.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Wywiad zorganizowany
Wywiad zorganizowany czyli rozmowa z komisją, w skład której w chodzą co najmniej dwie osoby, w tym funkcjonariusz policji oraz przedstawiciel komórki ds. doboru kandydatów. Pozytywny przebieg tego etapu doprowadza kandydata do ostatniej części rekrutacji, czyli komisji lekarskiej, gdzie zostaje poddany specjalistycznym badaniom na podstawie których oceniane są psychiczne i fizyczne zdolności kandydata do służby w formacji.
Zobacz również: Kryteria wstąpienia do służby w Policji
Wyniki ze wszystkich etapów są punktowane a następnie sumowane i zamieszczane na liście rankingowej zatwierdzanej przez właściwego komendanta policji. Stosunek służbowy zostaje nawiązany z osobami, które uzyskały największą liczbę punktów. Wszyscy nowo przyjęci funkcjonariusze przed rozpoczęciem służby odbędą ok. 7 miesięczne obowiązkowe szkolenie organizowane przez szkoły policji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat