Czy ustawa o Policji jest zgodna z Konstytucją?
REKLAMA
REKLAMA
Przeniesienie do innej służby
REKLAMA
Jednym z podniesionych zarzutów było nie ustanowienie dla policjantów prawa przenoszenia się na własną prośbę do służby w:
• Straży Granicznej,
• Biurze Ochrony Rządu,
• Państwowej Straży Pożarnej,
• Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
• Agencji Wywiadu,
• Służbie Wywiadu Wojskowego,
• Służbie Kontrwywiadu Wojskowego,
• Centralnym Biurze Antykorupcyjnym,
przy jednoczesnym podkreśleniu, że funkcjonariusze tych służb mają prawo do przeniesienia do Policji.
Trybunał Konstytucyjny podkreślił jednak, iż zróżnicowanie statusu i uprawnień różnych służb wynika z różnej specyfiki zadań poszczególnych służb i zasad ich funkcjonowania, innego charakteru i zakresu działalności.
Badanie predyspozycji policjantów
REKLAMA
We wniosku Zarząd podnosił również, że możliwość poddania policjanta procedurze określającej jego predyspozycje do służby na określonych stanowiskach przez przeprowadzenie testu sprawności fizycznej oraz badania psychologicznego jest wyrazem zbytniej ingerencji w prawa policjanta.
I z tym wnioskiem nie zgodził się Trybunał Konstytucyjny, twierdząc, że tylko w ten sposób możliwy jest wybór najlepszego kandydata na konkretne stanowisko. Podkreślił jednocześnie, że służba na niektórych stanowiskach wymaga kwalifikowanych cech zdrowotnych i wyjątkowych predyspozycji psychofizycznych, stąd potrzeba ich weryfikacji.
Zobacz również serwis: Policja
Informacje dotyczące życia prywatnego
Kolejnym podniesionym zarzutem było stwierdzenie, że obowiązek informowania właściwego przełożonego o podjęciu przez małżonka funkcjonariusza lub osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym zatrudnienia lub innych czynności zarobkowych w instytucjach świadczących usługi detektywistyczne lub w zakresie ochrony osób i mienia, to zbytnie ingerowanie w sferę życia prywatnego policjantów.
Trybunał uznał jednak, iż jest to konieczne ze względu na przejrzystość pracy Policji, walkę z korupcją i wykorzystywaniem stanowisk publicznych dla prywatnych celów.
Prawo do ekwiwalent
REKLAMA
Spośród 11 zarzutów, Trybunał Konstytucyjny raz zgodził się z wnioskodawcą. Dotyczyło to uznania za niezgodnego z Konstytucją przepisu ograniczającego prawo policjanta zwalnianego ze służby do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy oraz czas wolny od służby, nie więcej niż za ostatnie 3 lata kalendarzowe.
Trybunał podkreślił, że gwarancję corocznego płatnego urlopu znajdujemy w Konstytucji, a w związku z tym prawo to nie może być ograniczone w drodze ustawy, także w odniesieniu do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Zobacz również serwis: Wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat